Představte si, že vám je něco mezi patnácti a třiceti, žijete se svou rodinou ve vesnici, která je několik hodin chůze vzdálená od většího městečka. Donedávna zde probíhal ozbrojený konflikt mezi povstaleckými skupinami a armádou, po uzavření příměří se už naštěstí nestřílí. Miny jsou ale v okolí vesnice pořád. Kde? To se pozná až s každým novým úrazem či smrtí. Ozbrojené skupiny sice už nebojují, ale stále si přicházejí pro daně a požadují nejrůznější poplatky. Z čeho tu žít? Pěstovat zeleninu a rýži, když ji od vás stejně vykoupí pod cenou, kvůli dovozu z Thajska? Mnoho z vašich přátel odešlo za hranice, domů posílají jenom peníze. Ve vesnici pro sebe nevidí možnost důstojného a smysluplného života…

To je příběh i osmadvacetileté Hla Tu Zar, která pět let uklízela v Bangkoku. Když se vrátila do své vesnice v Karenském státě v Barmě, potkala tu svého budoucího muže, měli svatbu a první dceru. „Můj muž už několik let pracuje v Malajsii, ale naštěstí si můžeme volat přes thajskou mobilní síť, protože naše vesnice je blízko u hranic, a tak máme alespoň telefonní spojení.

Holčičce Té jsou teď tři roky a celých šest týdnů se o ni bude starat babička. Hla Tu Zar totiž absolvuje šestitýdenní trénink komunitních zdravotníků organizace ADRA v nemocnici v Mawlamyaine, hlavním městě Monského státu v Barmě, spolu s další dvacítkou mladých lidí z vesnických komunit. Výcvik zahrnuje teoretické i praktické části z oblasti základní zdravotní péče, hygieny, výživy a první pomoci. Reflektuje specifickou situaci v odlehlých vesnicích, kde žije poměrně vysoké procento zdravotně handicapovaných lidí, jejichž postižení je často důsledkem poranění způsobeného nášlapnou minou.

“Po návratu domů budeme vyprávět o tom, co jsme se tu naučili starším i učitelům. Taky se chceme scházet mezi sebou navzájem a radit se o aktuálních problémech, které nás potkávají. Myslím, že se z nás stanou blízcí přátelé,” říká další budoucí komunitní zdravotník.

Oblast, ze které Hla tu Zar pochází, byla ve volebním roce 2010 v takzvané „black area“ – lidé tu nejsou registrovaní a ani neměli šanci volit. Co se týče zdravotní péče, do státních nemocnic je to několik hodin chůze přes často rozvodněnou řeku. Mnoho lidí se na tuto cestu ani nevydá, protože by si finanční ošetření v nemocnici nemohli dovolit. Do některých oblastí přicházejí přeshraniční zdravotnické skupiny, ale bohužel ve vesnici, odkud Hla Tu Zar pochází, takovou možnost nikdy neměli.  Školení komunitních zdravotníků nejenom zlepší dostupnost základní zdravotní péče ve vesnicích, ale také nabídne uplatnění a nový smysl života ve svých domovských komunitách mnoha mladým lidem, kteří jinak často odcházejí za výdělkem za hranice. Tam se bohužel nezřídka stávají obětí obchodování s lidmi. Vesničané si těchto mladých lidí váží a velmi často se sami skládají na jejich živobytí.

V roce 2012 podpořila ADRA Česká republika díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí 16 komunitních zdravotníků z osmi postkonflitních vesnic v Barmě. V současnosti školení probíhá s podporou německé vlády. Z prostředků České republiky bude v roce 2013 podpořen výcvik dalších 24 komunitních zdravotníků.

Projekt je financován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Logo České rozvojové agentury