Krvavé boje mezi povstalci a armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii si podle odhadů vyžádaly už více jak 25.000 mrtvých a počet uprchlíků ze Sýrie v okolních zemích každým dnem rychle roste. Jordánská vláda odhaduje, že do země od vypuknutí nepokojů letos v březnu uteklo už 150 tisíc Syřanů a každý den přibývají stovky dalších.

Krizový tým ADRA International situaci průběžně monitoruje, síťový projekt zaměří pomoc na situaci na severu Jordánska v táboře pro syrské uprchlíky Za’atari, ležícího 10 kilometrů od syrské hranice. Podle organizace UNICEF v současné době v táboře přebývá 17.000 lidí a nejméně polovina z nich jsou děti. „Očekáváme, že počet uprchlíků v Za’atari do konce roku dosáhne počtu 70.000 osob,“ říká Dominique Hyde, zástupkyně organizace UNICEF v Jordánsku.

Uprchlíci v táboře jsou vystaveni extrémně náročným podmínkám. „Lidé v táboře přebývají v nepohodlných stanech a chybí jim přístup k aktuálním informacím. Někteří z nich nám říkali, že se raději vrátí do Sýrie zemřít, než aby žili v táboře jako zvířata,“ komentuje situaci pracovník krizového týmu ADRA International.

Projekt organizace ADRA v táboře Za’atari zahrne mimojiné komunitní a psychosociální pomoc pro děti i dospělé.

        Globe Media/Reuters/Muhammad Hamed

Zdroj fotografií: Globe Media/Reuters/Muhammad Hamed, Majed Raber

 

ADRA Česká republika na pomoc syrským uprchlíkům otevírá veřejnou sbírku. Své příspěvky můžete zasílat na konto 16077061/0300, variabilní symbol 384

Aktuální informace o situaci syrských uprchlíků můžete najít na stránkách Agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR): http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php

Globe Media logo