ADRA v médiích: září 2024

ADRA v médiích: září 2024
Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. V září se o aktivitách ADRA informovalo především v souvislosti s naší pomocí při povodních, které zasáhly Česko začátkem měsíce.
Fáze humanitární pomoci začíná
Povodňovou situaci sledoval krizový tým ADRA od samého počátku. V první fázi, kdy voda stoupá, plní svou úlohu zejména záchranné složky. My s nimi byli v kontaktu a připravovali se, až voda opadne a budeme moci začít pomáhat. Jak mají postupovat lidé, kteří se do pomoci chtějí také zapojit, přiblížil Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech, který byl v pondělí po začátku povodní hostem pořadu Snídaně s Novou. „Do včerejška probíhaly evakuace a hladiny teprve kulminovaly nebo ještě kulminují. (…) Doporučil bych všem, kteří se chtějí vydat na pomoc do zasažené oblasti, aby se zkontaktovali s neziskovými organizacemi, které koordinují dobrovolníky. Je to proto, že starostové často mají plné ruce práce s infrastrukturou a dalšími důležitými činnostmi, a přímé žádosti o pomoc je mohou zbytečně zatěžovat. Je lepší se zaregistrovat přes registrační formuláře, které neziskové organizace vypisují. ADRA má připravené formuláře jak pro celou republiku, tak specificky pro Moravskoslezský kraj. Takto se pomoc lépe organizuje a dobrovolníkům můžeme nabídnout podporu, například ubytování v nouzových tělocvičnách. Dobrovolníkům také nabízíme pojištění pro případ zranění nebo škody, což je důležité, protože postižené oblasti jsou často nebezpečné.“
Vysíláme dobrovolníky a dobrovolnice
V úterý po povodních už jede naše pomoc na plné obrátky. Monitorujeme škody, koordinujeme dobrovolníky a dobrovolnice, zajišťujeme finanční i materiální pomoc. Jak se prakticky zapojují dobrovolníci do pomoci popsala v pořadu ČT Studio 6 vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava Dagmar Hofferková. „V první fázi je to odklízení bahna, což je fyzicky náročná práce. Často také lidé potřebují psychosociální podporu nebo krizovou intervenci, kterou poskytujeme ve spolupráci s Krizovým centrem Ostrava, hasiči a policií. Jakmile je bahno odklizeno, přichází na řadu čištění domácností, vynášení nábytku a někdy i čištění studní. Práce se s postupem času rozšiřuje.“
Pomáháme společně
Povodně většího rozsahu s sebou nesou řadu výzev. Jednou z nich je i potřeba společného postupu a organizace. „Pomoc je třeba důkladně koordinovat. Už v sobotu jsme se spojili s dalšími neziskovými organizacemi, jako jsou Člověk v tísni, Charita a Diakonie, a začali jsme diskutovat, kde je potřeba pomoc. Tato komunikace stále probíhá, denně si domlouváme, v jakých místech kdo bude zasahovat a jak se rozdělí úkoly. (…) Koordinujeme se jak podle území, tak podle typu pomoci. Někde pracuje více organizací společně, ale jedna organizace má koordinaci na starost. Záleží také na druhu pomoci – některé organizace se více zaměřují na psychosociální podporu, jiné na potravinovou pomoc nebo na organizaci dobrovolníků. Na základě toho probíhá rozdělení úkolů,“ přiblížil v rozhovoru pro Český rozhlas Radomír Špinka, ředitel ADRA ČR.
Finanční pomoc už se chystá
Finanční prostředky ze sbírky na pomoc zasaženým lidem se vždy snažíme vyplácet co nejdříve. Nejinak tomu je i tentorkát. O našem společném postupu s dalšími organizacemi informovali například na serveru Idnes.cz.“Hlavním společným cílem organizací je, aby se pomoc spravedlivě dostala ke všem zasaženým domácnostem. V uplynulém měsíci navštívily jejich terénní týmy povodněmi zasažené domácnosti a zjišťovaly, jaká je situace. První finanční pomoc půjde domácnostem s vyplaveným obytným prostorem, které přišly o vybavení nebo o místo k bydlení.“ Celý článek si můžete přečíst zde.