Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. Hlavním tématem v měsíci únoru byla humanitární pomoc lidem zasaženým ničivým zemětřesením v Turecku a Sýrii a rovněž připomínka uplynutí přesně jednoho roku od zahájení války na Ukrajině.

Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii

„V Turecku i Sýrii se kvůli ničivému zemětřesení zřítilo několik set obytných budov. Situace je v obou zemích velice podobná. My se jako humanitární pracovníci staráme o potřeby lidí, kteří tuto katastrofu přežili. Lidem zajišťujeme hlavně potraviny a vodu. ADRA otevřela 2 provizorní ubytovny ve školách, kde je několik set lidí, kterým poskytujeme vodu, teplé oblečení a potraviny,“ popsal první dny pomoci lidem v Turecku a Sýrii Zbyněk Wojkowski, který byl hostem Snídaně s Novou.

Po zemětřesení zůstalo Turecko a Sýrie v humanitární krizi. O nejefektivnějším způsobu pomoci těmto zemím mluvil Zbyněk Wojkowski v reportáži TV Nova: „Vzhledem ke vzdálenosti nemá smysl do Turecka či Sýrie posílat hmotnou pomoc, ale smysl má poslat peníze, za které můžeme přímo na místě nakoupit potřebnou pomoc.“ Na celou reportáž se můžete podívat zde.

Rok od začátku války na Ukrajině

24. února uplynul přesně rok ode dne, kdy vypukl válečný konflikt na Ukrajině. Za tuto dobu vybrala ADRA od dárců na pomoc Ukrajině přes 230 milionů korun, přivezla do bezpečí přes 15 tisíc lidí
a vypravila 58 kamionů s tisíci tunami materiální pomoci. Souhrn uplynulého roku popisuje Josef Koláček v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín. „Za těmito čísly vidím velkou spoustu jednotlivých lidských příběhů a ochoty pomoci. To mě povzbuzuje, a i po tomto roce, který si nikdo z nás nedokázal ani představit, mě to udržuje v naději, že to dokážeme zvládnout.“ Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Bezprostředně po vypuknutí války poskytla ADRA okamžitou pomoc a pomáhá i nadále. Jak konkrétně, přibližuje Josef Koláček v rozhovoru pro Český rozhlas Brno. „Naše pomoc na Ukrajině se v průběhu času mění. Na začátku jsme se snažili pomoci převážně dodávkami potravin a zdravotnického materiálu, ovšem nyní jsou potřeba především elektroagregáty apod. Také v České republice se pomoc vyvíjí, na začátku se jednalo převážně o pomoc v asistenčních centrech pomoci, dále s ubytováním a s integrací uprchlíků. Nyní se jedná spíše o aktivity jako jazykové kurzy apod.”

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Válka před rokem změnila životy milionům lidí, kteří museli hledat bezpečí daleko od domova. Spoustu z nich uprchlo před válkou do Česka, kde se mnozí sami aktivně zapojili do pomoci druhým. Tak tomu bylo i u Oleny, která v Česku spolupracovala s naší organizací. Pomoc Oleny přibližuje v reportáži TV Nova Renáta Benešová Chlebková. „Odvedla úžasnou práci, právě v tom, že překonala jazykovou bariéru, kterou my jsme měli s ukrajinskými uprchlíky. V prvních dnech pomáhala uprchlíkům s materiální pomocí, s nalezením ubytování a také s orientací v novém městě a nalezením školy a také práce.“ Na celou reportáž se můžete podívat zde.

Otevření charitativního obchodu v České Lípě

V pondělí 20. února jsme otevřeli nový charitativní obchod v České Lípě, který je prvním v celém okrese. Prodejna se nachází v Mariánské ulici a můžete zde nakoupit použité, ale i nové zboží, včetně výrobků z chráněných dílen. Na celou reportáž o našem charitativním obchodě se můžete podívat zde.