Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. V prosinci jsme si připomněli Mezinárodní den dobrovolníků, proto i většina mediálních výstupů byla věnována tématu dobrovolnictví.

Mezinárodní den dobrovolníků

V České republice pomáhá celkem až 600 000 dobrovolnic a dobrovolníků. Pokud by jejich práce byla placená, její hodnota by dosáhla 30 miliard korun. U příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků o tom informovala Česká televize. Dobrovolnická činnost je velmi pestrá, přesvědčit se o tom můžete v reportáži, ve které se seznámíte i s jedním z ADRA dobrovolníků, Mikulášem Bruknerem, který dochází za klienty do domova seniorů  Praze.

Specificky dobrovolnictví v seniorském věku se věnuje reportáž na iRozhlas.cz  „Ve velkých městech chybí dobrovolníci vyššího věku, o které je velký zájem u seniorů, kteří pomoc potřebují. A vnímáme, že by bylo fajn, aby se takových dobrovolníků zapojilo více. Aby mohli předávat svoji moudrost, svoje životní zkušenosti, aby mohli čas, který třeba v důchodu mají, aktivně trávit,“  přibližuje vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava Dagmar Hoferková. Poslechněte či přečtěte si celou reportáž.

Přínos dobrovolníků každoročně připomíná i město Ostrava a to cenou Dobrovolník roku Ostrava. „Děkuji všem dobrovolníkům, kteří svůj čas věnují potřebným zcela nezištně, bez nároku na honorář, a pomáhají jim v těžkých životních chvílích, nemoci či je doprovází na cestě poslední. Mají můj hluboký obdiv, protože se nejedná o jednoduchou službu, přesto si ji vybrali a někteří z nich pomáhají i desítky let,“ řekl při předávání cen Jan Dohnal, primátor města. Jedním z letošních oceněných je i dobrovolník ADRA Dominik Szczerba. Více se dočtete v článku na webu města Ostrava. U příležitosti oslav již 15 let od svého založení vyzdvihlo Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava zásluhy několika dalších výjimečných dobrovolnic, které část svého volného času věnují osamělým lidem. Ocenění si převzala Jindřiška Marušáková, Jiřina Raszka Marušáková a Světlana Dřevjaná.

Dobrovolnictví se oceňovalo i v Libereckém kraji. Cenu Křesadlo za dobrovolnickou činnost převzala i Soňa Richterová, dobrovolnice pomáhající v libereckém ADRA obchodu. Informoval  tom webový portál dobrovolnik.cz.

Dobrovolnictví v čase předvánočním

V adventním čase pořádají naše dobrovolnická centra ADRA tradičně celou řadu akcí a aktivit. Jako hračkářství vypadají před Vánocemi charitativní ADRA obchody v Libereckém kraji. Kromě tradičního sortimentu, jako je oblečení nebo nádobí, totiž nabízejí hlavně hračky, od stavebnic, přes panenky a autíčka až po dětské nářadí nebo knížky, které věnovaly samy děti v rámci akce Giving Tuesday. Lidé tak mají možnost za symbolickou cenu pořídit hračky a ještě podpořit dobrovolnictví. Poslechněte si reportáž na ČRo Liberec.

Více než 200 dárků pro osamělé seniory nebo pacienty v hospici se podařilo získat v rámci akce „Dárek pro druhé“, kterou uspořádalo dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek. Zapojily se do ní firmy, školy, ale také dobrovolníci. „Pomáhat se dá různým způsobem. Jsme rádi, že i naši dobrovolníci, kromě toho, že věnují čas druhým, tak se zapojili také do Dárku pro druhé. Třeba některé seniorky pletly ponožky. Právě do nemocnic nebo do domovů pro seniory. To jsme moc rádi, protože ponožky jsou vždycky velmi oblíbené, jako dárek,“ přiblížila koordinátorka dobrovolníků Irena Blablová. Nejen o této akci, ale i o dalších aktivitách dobrovolnického centra informovala TV Polar.