Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. V prosinci se rozhovory nadále stáčely k humanitární situaci na Ukrajině, tématem reportáží byl ale i Mezinárodní den dobrovolníků a až do konce roku probíhající kampaň na podporu vzdělávání dětí v Bangladéši, Expedice Ganga.

Zima na Ukrajině

Vánoce jsou pro většinu z nás obdobím klidu a míru, na Ukrajině ale stále pokračuje válečný konflikt„Často dochází k výpadkům elektřiny, které ale neznamenají jen to, že lidé nemají čím svítit, ale znamenají hlavně to, že nemají jak topit. Ve velkých panelových domech ve městech jako je Kyjev,  je toto obrovský problém,“ přibližuje situaci Ema Klementová, vedoucí Oddělení PR a fundraisingu ADRA. Jak se lidé s touto situací vyrovnávají a jak na místě i v Česku pomáhá ADRA zjistíte v rozhovoru pro pořad Svět za hranicemi na TN.cz

121 kilometrů pro 121 bangladéšských dětí

V prosinci nabídla Česká televize ještě jedno ohlédnutí za Expedicí Ganga na podporu vzdělávání dětí v Bangladéši. Nekvalitní školství, chybějící zdravotnictví a sociální systém, nedostatečná infrastruktura, to jsou jen některé z problémů, se kterými se tato krásná, ale chudá země potýká. Nejhorší je pak situace ve slumech, kde lidé žijí v pro nás těžko představitelných podmínkách a vzdělání dětí zde není prioritou. Jedním ze slumů je i Čalantika, kde ADRA provozuje vzdělávací centrum. Podívejte se na celou reportáž v pořadu Objektiv na ČT. O celé expedici byl také natočen krátký dokument, který si můžete pustit níže.

Ochota pomáhat

„ADRA mne naučila, že pomoc druhým je spojena s nadšením, ale také s plánováním, efektivitou a péčí sám o sebe,“ říká v rozhovoru pro Rádio Proglas Renáta Benešová Chlebková, která má v Adře na starost spolupráci s firmami. O ochotě pomáhat, i o tom, kde brát síly a nevyhořet si můžete poslechnout Na sobotní frekvenci Proglasu.

mezinárodní den dobrovolníků

Na 5. prosince připadá Mezinárodní den dobrovolníků, který připomíná důležitost dobrovolnické služby. U jeho příležitosti uspořádala ADRA Ostrava akci „Dobrovolnictví na zkoušku“, kde si lidé mohli vyzkoušet, jaké to je stát se dobrovolnicí či dobrovolníkem u seniorů či lidí se zdravotním postižením. O akci informovala v pořadu Události v regionech Česká televize.