Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. Hlavním tématem v měsíci listopadu byla humanitární pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině.

Pomozte lidem na Ukrajině přečkat zimu

Zakoupením Zimního humanitárního balíčku nám pomůžete zajistit lidem na Ukrajině základní životní potřeby – potraviny, teplé oblečení, deky, ale třeba i opravy topení, oken či dveří.

Zima a humanitární výzvy na Ukrajině

„Došlo k narušení infrastruktury a přerušení dodávek dostupných energií. Lidé nemají dostupnou elektřinu, což je velmi významné a tragické hlavně ve velkých městech, protože v okamžiku, kdy vám nejde elektřina, tak jsou bytové domy nejen bez světla a tepla, ale třeba i bez přístupu k vodě. V malé chalupě na venkově to ještě nějak vyřešíte, ale v mnohaposchoďovém paneláku opravdu zatopit jen tak nepůjde,“ přibližuje současné největší problémy na Ukrajině koordinátor humanitární pomoci ADRA Josef Koláček v pořadu 90′ na ČT24. Podívejte se na celý rozhovor.

„Momentálně se soustředíme na opravy poškozených budov, výměnu zničených oken, dveří, tepelné izolace, ale i na distribuci teplého oblečení, spacáků, matrací a teplého jídla. Kromě toho podporujeme tzv. kolektivní centra, které v rámci Ukrajiny ubytovávají lidi, kteří museli opustit svoje domovy. Máme také aktivity zaměřené na přístup k vodě a připravujeme dodávku generátorů, kterých je teď na trhu nedostatek,“ popisuje probíhající aktivity ADRA na Ukrajině v rozhovoru pro Český rozhlas – Radiožurnál náš projektový manažer Andrej Arvensis.

expedice ganga

„Když jsem přišel poprvé do slumu, asi hodinu jsem nemluvil, vstřebával jsem to. Je to brutální,“ říká kajakář a olympionik Vavřinec Hradilek po návratu z Expedice Ganda, které se zúčastnil na podporu našeho vzdělávacího centra Čalantika v Bangladéši. Na vzdělání, stravu i zdravotní péči pro 121 dětí můžete přispívat až do konce roku prostřednictvím portálu Darujme. Jak expedice probíhala a jaké pocity a vzpomínky v něm zanechala, hovořil Vavřinec Hradilek v pořadu Host Lucie Výborné na ČRo.

dobrovolnické centrum v havířově slaví

Naše Dobrovolnické centrum ADRA Havířov oslavilo 10 let od svého založení. „Chceme spojovat dva světy: lidí, kteří potřebují pomoc a lidí, kteří chtějí pomáhat. Velice se rozvíjí dobrovolnictví v domácnostech u různých cílových skupin. Přibývá nám třeba nevidomých klientů, za kterými dobrovolníci chodí, to je taková krásná výzva, kterou teď máme,“ říká vedoucí dobrovolnického centra Hana Čadová. Ve své reportáži o akci k desetiletému výročí centra informovala TV Polar.

cena michala velíška

„Myslím si, že by to udělal každý,“ prohlásil skromně při slavnostním předání Ceny Michala Velíška její letošní nositel, pan Petr Jirout. V srpnu v Chrudimi zachránil dvouleté děvče, které se topilo v řece. Pan Jirout pro dítě duchapřítomně skočil z vysokého mostu a zachránil mu tím život. Cenu Michala Velíška, kterou každoročně vyhlašuje Nadace ADRA ve spolupráci s TV Nova, tak obdržel více než zaslouženě. Více zjistíte na webu TN.cz