Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. A že jsme toho stihli v květnu a červnu opravdu hodně! Oslavili jsme 20 let od založení našeho prvního dobrovolnického centra, uspořádali jsme další úspěšný ročník ADRAběhu, připomněli si tříleté výročí od tornáda na jižní Moravě a mnoho dalšího.

ADRAběh 2024: Nekonečný příběh pomoci

Od 7.5. do 21.5. 2024 se všichni naši podporovatelé a milovníci pohybu mohli zapojit do tradiční benefiční akce: ADRAběhu. Letos se zúčastnilo celkem 1 180 lidí a společně jsme na podporu dobrovolnictví vyběhali rekordních 513 000 Kč. „Výtěžek použijeme na podporu činnosti dobrovolnic a dobrovolníků u starých lidí v jejich domácnostech a v domovech pro seniory, u dětí s hendikepem i u dlouhodobě nemocných. Nechceme, aby nikdo z potřebných zůstal na své starosti a radosti sám,“ přiblížila pro Českobudějovický deník Ivana Kyselová, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice. O ADRAběhu a o přínosech dobrovolnictví promluvila ve Studiu 6 také vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Praha, Bára Bezděkovská.

20 let dobrovolnictví s Adrou

V květnu oslavilo 20 let od založení naše vůbec první dobrovolnické centrum ve Frýdku-Místku. Položilo nejen základy dobrovolnictví, ale i sítě ADRA obchodů a sociálních šatníků v celé organizaci. O tom všem v rozhovoru pro Český rozhlas Ostrava promluvil vedoucí centra Stanislav Staněk a koordinátorka dobrovolníků Irena Blablová.

„Mám z toho radost, protože dobrovolnictví je něco, co má ADRA jako nosné téma. A vše začalo právě ve Frýdku-Místku. Za tu dobu se dobrovolnictví velmi rozšířilo, programů je dnes celá řada. Chodíme k seniorům, chodíme k dětem, chodíme k různě handicapovaným lidem, chodíme do domácností. A zároveň děláme také dobrovolnictví při mimořádných událostech, když se občas něco stane. Takže já jsem rád, že to je téma, kterému se můžeme jako ADRA věnovat,“ řekl zase u příležitosti oslav výročí ředitel ADRA ČR, Radomír Špinka. Na celou reportáž TV Polar se podívejte zde.

Tři roky od tornáda

De 24.6. jsme si připomněli tříleté výročí od ničivého tornáda na jižní Moravě. Lidem zasaženým touto katastrofou ADRA dlouhodobě pomáhala. Na náš popud také vznikl evaluační výzkum, který hodnotí efektivitu poskytnuté pomoci a přináší i konkrétní doporučení, jak zvládat případné budoucí mimořádné události ještě lépe. Výstupy výzkumu představil v reportáži na ČT24  koordinátor humanitární pomoci Josef Koláček.