Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. Květen se nesl především ve znamení ADRAběhu, dostalo se ale i na naši pomoc na Ukrajině či na nově otevřené charitativní ADRA obchody.

ADRAběh 2023: Běželi jsme pro radost (nejen) dětí

ADRAběh 2023 s mottem „Běžím pro radost“ se konal na podporu dobrovolnictví, letos s důrazem na dobrovolnictví u dětí. Kromě virtuální části běhu, které se mohli účastnit lidé z celé republiky kdekoli a kdykoli v termínu 18. 5. – 1.6., se konalo také několik společných běhů pod taktovkou našich dobrovolnických center hned ve 12 městech. O havířovském běhu informovala ve své reportáži TV Polar. A o tom, že se jim akce vydařila, svědčí nejlépe reakce účastníků. „Vždycky je fajn podpořit dobrou věc a když se to ještě spojí s příjemným zážitkem, tak to je ideální stav,“ uvedla jedna z ADRAběžkyň. Podívejte se na celou reportáž.

Zaměření letošního ADRAběhu pak přiblížili na webu města Příbram, kde se konal další ze společných běhů. Dobrovolníci a dobrovolnice dochází za dětmi v dětských domovech, nemocnicích, ze sociálně slabších rodin i za hendikepovanými nebo jinak znevýhodněnými dětmi. „Dobrovolníci si s nimi hrají, povídají si, sportují či tvoří. Pro děti v dětských domovech jde o jedinečnou příležitost mít někoho jen pro sebe, mít dospělého kamaráda, který za nimi pravidelně dochází, zajímá se o ně a tráví s nimi čas. Pro děti v nemocnicích jsou dobrovolníci a dobrovolnice vítanou oporou a povzbuzením, pro ukrajinské děti zase průvodci novou zemí“. Více se můžete dočíst v článku ADRAběh opět podpoří práci dobrovolníků.

O myšlence za ADRAběhem a jeho hlubším smyslu promluvil Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek – Místek. „Pro nás je strašně důležité, aby se dobrovolnictví stalo běžnou součástí každého života. Byli bychom rádi, kdyby mladí i starší podpořili dobrovolnictví. Tím, že navštíví ty, kteří jsou sami. To je smyslem toho našeho běhu. A byli bychom rádi, kdyby občané města nás tímto podpořili.“ Podívejte se na celou reportáž na TV Polar.

Naše síť charitativních ADRA obchodů se stále rozrůstá

Ale nejen o ADRAběhu byla minulý měsíc řeč. O otevření již čtvrtého charitativního ADRA obchodu v Ostravě v Poštovní ulici promluvila ve Studiu 6 na ČT vedoucí charitativních ADRA obchodů Ostrava Irena Vyhlídalová. Podívejte se na celou reportáž.

pomoc na Ukrajině pokračuje

U příležitosti výročí konce 2. světové války vystoupil v rozhovoru na ČT 24 vedoucí oddělení zahraničních projektů Zbyněk Wojkowski. Promluvil o naší pokračující pomoci na Ukrajině a měnících se potřebách lidí zasažených válkou. „Lidé potřebují často potraviny, potřebují hygienické potřeby, potřebují i zajistit přístup k pitné vodě, obzvláště v těch nejvíc postižených oblastech, kde je zničená infrastruktura.“ Podívejte se na celý rozhovor na videu níže.