Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. V červenci jsme stejně jako v předchozích měsících přibližovali naši pomoc na Ukrajině, stejně jako pomoc českých firem, které se do ní zapojují. Byli jsme pozváni do studia České televize k tématu dobrovolnictví a dotkli jsme se i dopadů tzv. „obilné dohody“.

Pomoc na Ukrajině

Vedoucí oddělení zahraničních projektů Zbyněk Wojkowski před pár týdny spolu s dalšími členy našeho humanitárního týmu navštívil oblasti na Ukrajině, kde ADRA dlouhodobě pomáhá. O situaci na místě promluvil v pořadu Studio ČT 24. Připomněl, že ačkoli některé oblasti nejsou přímo zasažené válečným děním, jako například Zakarpatí, kvůli obrovskému množství vnitřních uprchlíků na ně má válka dopad nepřímý. Lidé zde potřebují zajistit základní životní potřeby a přesně to ADRA poskytuje. Více si poslechněte v rozhovoru níže. Specificky pomoci českých firem z Jihomoravského kraje se pak věnovala reportáž v pořadu Události v regionech.

Humanitární dopady vypovězení obilné dohody

Vypovězení tzv. „obilné dohody“ o vývozu obilí z Ukrajiny má dalekosáhlé důsledky. Povede k dalšímu zvýšení cen potravin a lidé v rozvojových zemí se budou propadat hlouběji do chudoby. Situaci v Etiopii, kde ADRA působí, popsal Zbyněk Wojkowski pro Seznam.cz. „Lidé by tu (za normálních okolností), což je dáno především podmínkami, konzumovali maso a mléko od vlastního dobytka. Jelikož není moc možností, co pěstovat, tak by k tomu konzumovali luštěniny, těstoviny a rýži, která se dováží, nebo chleba, jejž si dělají z kupované mouky. Když to ale nemají, vynechávají i několik jídel denně,“ popisuje.

dobrovolnictví jako fenomén

Počet dobrovolnic a dobrovolníků v Česku roste. „Za nás jednoznačně hovoří čísla. Nárůst dobrovolníků za posledních pět let je o více než 45 %, takže ten zájem opravdu roste. A to jsou především dlouhodobí dobrovolníci, kteří chodí pravidelně každý týden ať již za malými dětmi do pěstounských rodin nebo za seniory, kteří žijí osaměle,“ přiblížila Renáta Benešová Chlebková z PR oddělení ADRA. Poslechněte si celý rozhovor v pořadu Události, komentáře.

Netradiční dárek pro seniory a tábor pro děti s PAS

O netradiční aktivitě a spolupráci informoval server České novinky. Seniory ve dvou domovech seniorů v Klatovech a Plzni potěšily květináče osázené lučními květinami a rostlinami chmele. „Mnoho ze seniorů mělo své vlastní zahrádky, pečovali o zeleň, nebo ve svých bytech na oknech či parapetech pěstovali okrasné květiny. My jim nyní vracíme tyto vzpomínky a to je pro ně pozitivní. Zároveň jim dáváme možnost se o kytičky starat a taková smysluplná aktivita je pro ně přínosná, zpestřuje jim jejich denní program,“ říká Nikola Novák, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Plzeň.

O příměstském táboru pro děti s poruchou autistického spektra, který již tradičně pořádá Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek informovala TV Polar. „Děti byli například na Dětském ranči v Hlučíně, kde měly možnost se projet na koni. Měli jsme možnost navštívit lanové centrum v Třinci. Kde zase děti měly možnost fyzicky se zocelit. Byli pozváni na mysliveckou chatu na Zlatník, kde nám zástupci Lesů připravili program s pohoštěním, s představením lesa, zvířat a podobně. Takže užili jsme si ten týden opravdu bohatě,“ popsal v reportáži nabitý program zástupce vedoucího centra Petr Adamus.