ADRA v Evropě a její role v řešení uprchlické krize
ADRA v Evropě a její role v řešení uprchlické krize
Termíny jako „uprchlická krize“ nebo „migrační vlna“ slyšíme v současné době každý den. Do Řecka dorazilo po moři v letošním roce již 450 848 lidí, nárůst žadatelů o azyl v první instanci byl v červnu v EU více než stoprocentní.
Výše uvedená čísla jsou převážně statistickým zobrazením důsledku dlouhodobých ozbrojených konfliktů, jako je tomu například v případě Sýrie či Afghánistánu. Nejčastěji se na nebezpečnou – mnohdy smrtící cestu – vydávají Syřané, následování Eritrejci, Afgánci, Iráčany a Íránci. Ze Sýrie od vypuknutí konflitku v roce 2011 uprchly již 3 miliony lidí. V České republice však o azyl častěji než Syřané žádají Ukrajinci a Kubánci. Jak pomáhá uprchlíkům v Evropě ADRA?
Naše práce v České republice
ADRA Česká republika skrze Dobrovolnické centrum Frýdek-Místek poskytuje pomoc ve spolupráci s detenčním zařízením pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. Dobrovolnické centrum sem dodává potřebné oblečení a zprostředkovává nákup potravin pro zhruba 300 lidí.
V České republice je ADRA součástí Panelů neziskových organizací v jednotlivých krajích a zároveň se účastní koordinačních setkání i na celorepublikové platformě. A jelikož si uvědomujeme, že současná situace vyvolává řadu velmi rozdílných emocí často pramenících ze strachu z neznámého, je třeba zdůraznit i činnost našeho programu Globálního rozvojového vzdělávání, který nabízí program zaměřený na migraci pro základní i střední školy.
Pomoc organizací ADRA v dalších evropských zemích
ADRA ČR podporuje i mezinárodní (a evropskou) síť organizací ADRA, zejména pak kanceláře ADRA Slovensko, Srbsko, Chorvatsko a Maďarsko. Právě pro uprchlíky v Maďarsku nyní připravujeme materiální pomoc.
V Makedonii ADRA distribuuje převážně hygienické balíčky, ve Slovinsku dále jídlo, ale také tolik potřebné stanice k nabíjení mobilních telefonů. Ty často slouží jako jediné, leč nejisté, spojení s rodinou, od které byl člověk na útěku odtržen. ADRA se zde rovněž stará o děti, které jsou následkem zážitků, které rozhodně nepatří k dětství, často ve velmi špatném psychickém i fyzickém stavu.
„Je těžké cestovat s malými dětmi, ale co můžeme dělat? Tam, odkud jsme přišli, je to mnohem horší,“ říká Bikaso se svou čtyřměsíční dcerou Taliou v náručí. Bikaso utekl ze Sýrie před měsícem spolu se svou ženou a dvěma dětmi.
Kolegové z ADRA Srbsko distribuovali již více než 2 200 potravinových a hygienických balíčků ve východním Srbsku na bulharsko-srbské hranici a dalších 500 balíčků na jihu ve městě Preševo na makedonsko-srbské hranici. Dále ADRA Srbsko mezi uprchlíky rozdělila 220 stanů, které obdržela od Komisariátu OSN. Připravuje se k přijetí a přerozdělení dalších stanů a také spacích pytlů od slovinských dárců. S ohledem na zhoršující se počasí se tato pomoc stává životně nezbytnou. Informační azylové centrum ADRA v Bělehradě poskytuje ve spolupráci s dalšími humanitárními organizacemi komplexní navazující služby. Zde dostanou lidé základní informace ohledně práv uprchlíků, způsobu, jak získat azyl v Srbsku, kde hledat lékařskou pomoc, právní pomoc, jaké jsou měnové kurzy apod. Všechny informace mohou dostat v šesti jazycích, a to prostřednictvím letáků, videí, nebo osobně. Zaměstnanci centra, dobrovolníci a překladatelé pomáhají uprchlíkům s komunikací a doprovázejí je na potřebná místa. Velmi podstatnou součástí navazujících služeb je také terénní tým čítající 29 lidí. Ten mimo jiné poskytuje lidem psychosociální podporu.
Jak můžete pomoci Vy?
- darem na účet veřejné sbírky 66888866/0300, variabilní symbol 555
- přes online platební bránu:
-
zapojením do sbírky oblečení: akutní potřebou jsou momentálně pánské zimní boty velikosti č. 42-44, seznam dalších potřebných naleznete zde; sběrná místa jsou ve Frýdku-Místku a Ostravě pomoc můžete rovněž posílat na adresu Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek, Radniční 1242, Frýdek-Místek, 738 01
- zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (Cena DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč.)
Za pomoc se zpracováním informací děkujeme našemu stážistovi Jaroslavu Hrochovi.