ADRA ČR bude ve spolupráci s ADRA Ukrajina podporovat další humanitární pomoc v zemi zachvácené občanskou válkou. Ve východních oblastech bezprostředně postižených probíhajícími boji ADRA distribuuje hygienické potřeby, oblečení, spodní prádlo, ponožky, jednorázové nádobí a ručníky. Mimo to jedná o zásobování jídlem pro dětskou nemocnici v Luhansku. Síť ADRA se podílí na přepravě lidí, zejména dětí, prchajících z bojových oblastí a podporuje i obyvatele ve válečných zónách, kteří se rozhodli setrvat ve svých domovech.

Co už jsme udělali
ADRA ČR již na jaře vyhlásila veřejnou sbírku a navázala úzkou spolupráci s ADRA Ukrajina, která aktivně působí již od počátku ukrajinské krize. Pomáhala například s dopravou raněných demonstrantů z Majdanu do nemocnic či distribucí potravinových a hygienických balíčků.

V terénu nyní působí devět koordinátorů humanitární pomoci, každý v jiné oblasti. ADRA je v kontaktu s ostatními nevládními organizacemi, které poskytují pomoc vnitřně vysídleným uprchlíkům, a denně reaguje na žádosti o přepravu dětí do bezpečnějších míst. Koncem července pomáhala evakuovat dvanáct dětí s dětskou mozkovou obrnou z Luhansku. Asi před měsícem evakuovala 28 dětí z krizových rodin s nízkými příjmy ze Slavjansku, Kramatorska, Doněcku, Luhansku, Mariupolu a organizovala pro ně tábor. Na východě země poskytuje jednorázový materiál i zboží.

V Kyjevě ADRA podporuje dětský domov rodinného typu, kde našly dočasný azyl matky s malými dětmi a těhotné ženy z oblastí, kde se bojuje. ADRA také úzce spolupracuje s církví Adventistů sedmého dne, která vytvořila software, na kterém rodiny z celé země bezplatně nabízejí uprchlíkům své volné ubytovací kapacity.

Čísla a současná situace
Zničený východPočet lidí, které válka zasáhla, každým dnem stoupá. Více než 100 000 lidí opustilo své domovy a uprchlo na západ do bezpečnějších částí Ukrajiny a dalších 130 000 odešlo do Ruska. V nejpostiženější oblasti Doněcku a Luhansku očekáváme další prudký nárůst počtu vysídlených osob. Škody na infrastruktuře a domech se v polovině července pohybovaly okolo 400 milionů dolarů, nyní jsou vyšší.

Lidé, kteří zde zůstávají, potřebují humanitární pomoc. Jsou tady omezené dodávky elektřiny i vody, těžko se shání nafta nebo benzín, lidé mají nedostatek potravin. Buď nejdou sehnat, nebo jsou příliš drahé. Normální život přestal fungovat, lidé nemohou chodit do zaměstnání a začínají jim docházet peníze. Špatně jsou na tom senioři, kteří jsou takřka bez prostředků. Někteří jsou již dva měsíce bez důchodu.

Kromě toho, že obyvatelé východních oblastí Ukrajiny strádají fyzicky, zažívají silný útlak a porušování lidských práv. Samozvané orgány Doněcké lidové republiky vyhlásily stanné právo a zákaz nočního vycházení ve městě. Máme hlášeno, že lidé jsou v této oblasti mučeni a musí provádět nucené práce. Velkým rizikem jsou také miny a nevybuchlá munice.

Problémy, které na Ukrajině postupně vyvstávají
Ukrajinské rodiny, které se rozhodly ze svých domovů odejít, jsou pro vládu velkým problémem. Není jednoduché najít pro ně umístění. Přebývají například v provizorních ubytovnách zřízených v někdejších sanatoriích z dob Sovětského svazu, u příbuzných, někteří údajně stanují přímo na Majdanu.

Lidé, kteří pod tíhou okolností opouštějí své domovy, většinou přicházejí do ubytoven na západě země bez jakéhokoliv vybavení. Nemají nábytek, nádobí ani oblečení. S blížícím se podzimem bude nedostatek teplého oblečení problém, který je nutno řešit. Bude také zapotřebí spustit rozvojové programy, které by pomohly přesídleným lidem nalézt práci nebo zahájit samostatnou výdělečnou činnost.

Stres se podepisuje i na zdraví obyvatel. Je zde velká potřeba psychologů a psychiatrů, kteří budou pracovat s otřesenými lidmi. Zvláště pak s dětmi. Důležitá je také práce s přesídlenými rodinami, které se vyrovnávají se ztrátou domova.

Zvyšuje se také potřeba neodkladné péče. Nemocnice hlásí nedostatek inzulínu, antibiotik, dezinfekčních prostředků, léků proti bolesti, obvazů, šicího materiálu, injekčních stříkaček, kardiovaskulárních léků a chirurgických nástrojů. Selhává také prevence infekčních onemocnění a zvyšuje se tím riziko jejich šíření. Chybí vakcíny k prevenci tuberkulózy, záškrtu, černého kašle a tetanu. V neposlední řadě je zde nedostatek chirurgů.

Jak můžete pomoci?

– finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 34983498/0300, variabilní symbol 500

– rychlou platbou přes online bránu:

Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. V případě realizace platby platební bránou není potřeba žádost vyplňovat, ale je nutné vyplnit všechny kontaktní údaje. Děkujeme za pochopení.