Tichomořský ostrovní stát Vanuatu byl drtivě zasažen jedním z nejsilnějších cyklonů v Pacifiku.
Odhaduje se, že zemřelo pět desítek lidí. V hlavním městě Port Vila bylo poničeno až 80 procent domů. Odborníci řadí cyklon Pam na první místo co do rychlosti větru cyklonů v jižní části Pacifiku. Havajské středisko pro varování před tajfuny uvádí poryvy o rychlosti až 305 kilometrů v hodině.

Velká část souostroví je bez elektrického proudu a mobilního signálu. Přicházejí odtud jen kusé informace. Mnoho lidí je bez domova, nemá jídlo ani vodu.
Na pomoc už vyrazili záchranáři z Austrálie a Nového Zélandu, na místě pracují humanitární organizace z celého světa, včetně Adry.

„V tuto chvíli monitorujeme oblast a domlouváme se, kde kdo bude zasahovat. Především se zaměříme na dodávku pitné vody a distribuci hygienických sad. ADRA Vanuatu vyšle do dvaceti evakuačních center proškolené pracovníky, kteří by měli zasaženým poskytovat poradenství. Chceme tak zabránit šíření různých onemocnění, která vyplývají ze špatných hygienických podmínek,“ upřesnil vedoucí zahraničních projektů Adry Radomír Špinka.