Od 12. září organizace ADRA prodává stolní charitativní kalendář, pro který poskytly tváře známé maminky se svými dětmi a které nafotil Robert Vano. Slavnostní křest kalendáře se uskutečnil ve stejný den v Rezidenci primátora hl. města Prahy. Kalendář symbolicky pokřtila čistou vodou Helena Chudomelová, radní hlavního města Prahy pro pro vzdělávání, sport a volný čas. Křtem provázel herec Roman Vojtek a záštitu nad akcí poskytl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Do kalendáře se nechaly vyfotit herečky Simona Postlerová, Tereza Kostková, Vanda Hybnerová, Bára Kodetová a Ivana Vaňková, lyžařka Kateřina Neumannová, baletky Pavla Zusková, Nicola Márová a Tereza Podařilová. Do projektu se také zapojily redaktorky České televize Eva Hrnčířová, Barbora Kroužková a Barbora Černošková. Výtěžek z prodeje kalendáře, který je zvláštní i tím, že je na patnáct měsíců, poputuje na podporu vzdělávání dětí z chudinských slumů v Bangladéši. Právě proto měly maminky i děti při focení kalendáře oblečené šaty inspirované bangladéšskými oděvy a s bangladéšskými motivy. Použity byly rovněž reálné bangladéšské rekvizity. Šaty navrhli a ušili studenti Střední umělecké školy textilních řemesel z Prahy, kteří je také přímo na křtu, za hudebního doprovodu bubenické skupiny Výplach, předvedli na módní přehlídce.

Módní přehlídka šatů z kalendářeSoučástí křtu byla rovněž aukce velko-formátových foto-obrazů všech dvanácti maminek, které byly vyrobeny z fotografií použitých v kalendáři. Aukce vynesla 82 tisíc korun, přičemž na nejvyšší cenu, 20 tisíc, se vyšplhal foto-obraz Terezy Kostkové. „Když už má člověk to štěstí, že může dělat něco, co má rád a může se tím i uživit, musí se chovat jako zahradník. Nemůže pořád jen brát úrodu, musí ty semínka zas zasadit zpátky, aby vyrostlo něco i příští rok. A to, co můžu dělat svými fotkami, je to nejmenší. Dělám to rád,“ uvedl při křtu Robert Vano na otázku, proč se zapojil do tohoto projektu.

ADRA v současnosti podporuje sedm škol v chudinských čtvrtích (slumech) v Dháce, hlavním městě Bangladéše. Některé školy jsou zděné, často se však jedná jen o improvizovanou chýšku z vlnitého plechu. Třídy slouží pro výuku a často i pro ubytování učitelů. ADRA také podporuje tzv. školu na ulici; učitelky zde učí přímo na ulici na roztažených rohožích. Slumové školy spravované organizací ADRA navštěvuje celkem 650 dětí ve věku od pěti do dvanácti let. ADRA financuje provoz školy (nájemné, plat učitele, případně vodu a elektřinu) a školní pomůcky pro děti. Ve slumech okolo Dháky žijí až 4 miliony lidí a přes 90 % z nich si nevydělá ani na pokrytí základních životních potřeb. Uvádí se, že 65 % obyvatel slumů je negramotných a pouze 18 % dětí ve slumech navštěvuje nějakou školu.

Stolní kalendář „Robert Vano pro Bangladéš“ stojí 199 korun. Za tuto částku lze zaplatit dva měsíce školní docházky jednomu dítěti ve slumových školách. Kalendář si lze objednat prostřednictvím e-shopu na adrese http://kalendar.adra.cz