ADRA podpoří nemocnici a lékařskou fakultu v jižní Etiopii
ADRA podpoří nemocnici a lékařskou fakultu v jižní Etiopii
Prázdné místnosti bez lékařských přístrojů, kohoutky, ze kterých neteče voda, chybějící laboratorní zázemí – taková je realita nové nemocnice v jihoetiopském městě Leku a nově otevřené lékařské fakulty ve městě Yirgalem. „Chybí nám základní vybavení, nemůžeme provádět ani jednoduché operační výkony. Když k nám přivezou rodící ženu s komplikacemi, nemůžeme tu provést císařský řez a rodičku musíme poslat do nemocnice v Hawase“, říká ředitel nemocnice v Leku, Temesgen Sermessa.
Přestože se dostupnost a kvalita zdravotní péče v posledních letech v Etiopii zlepšuje, především na venkově, kde žije 83 % obyvatel, je pro mnoho obyvatel stále těžko dostupná. Oblast Leku (woreda Shebe Dino, Region jižních národů, národností a lidu) patří mezi nejzaostalejší v Etiopii. Téměř 85 % populace v tomto regionu je ohroženo infekčními onemocněními a podvýživou, která je obzvlášť nebezpečná pro těhotné ženy. Mezi nejčastější zdravotní problémy místních lidí patří malárie, pneumonie, tyfus a akutní horečnatá onemocnění, ale i HIV/AIDS nebo tuberkulóza. Právě malárie je nejčastější příčinou úmrtí dětí do pěti let, těhotných a kojících matek.
ADRA díky projektu podpoří nejen novou nemocnici v Leku, ale i lékařskou fakultu v blízkém městě Yirgalem
V Leku byla v roce 2012 vybudována nová nemocnice, na základní nemocniční vybavení a dostatek odborných lékařů ale finance nestačily. ADRA Česká republika ve spolupráci s partnerskou organizací ADRA Etiopie odstartovala na jaře 2013 nový projekt, jehož cílem je úroveň zdravotní péče v oblasti Leku zlepšit. V příštích dvou letech ADRA do nemocnice dodá kvalitní lékařské vybavení, zajistí technické zázemí, postaví ubytovací zařízení pro personál a pomůže zvýšit kvalifikaci místních lékařů.
„ADRA díky projektu podpoří nejen novou nemocnici v Leku, ale i lékařskou fakultu v blízkém městě Yirgalem. Fakulta funguje první rok jen s velmi omezeným zázemím, nemá zatím ani laboratoře. V rámci podpory rozvoje zdravotnictví ADRA využije své zkušenosti z právě ukončeného dvouletého projektu podpory nemocnice v Halabě. Opět počítáme s praktickými stážemi českých odborníků v Etiopii, a to jak v nemocnici, tak i pro semináře na nové lékařské fakultě“, říká Dáša Goldmannová, která zdravotnické projekty ADRA v Etiopii vede.
ADRA v podpoře zdravotní péče v Etiopii navazuje na své zkušenosti z regionu Halaba
ADRA Česká republika působí v Etiopii v Regionu jižních národů, národností a lidu již od roku 2011, kde podpořila rozvoj nové nemocnice v regionu Halaba. ADRA nemocnici dodala lékařské vybavení a zprovoznila oddělení gynekologie, porodní sál, stomatologii, oční oddělení, rentgenologii, operační sál, laboratoře a anesteziologické zázemí. Místní lékaři byli školeni přímo v nemocnici a také měli možnost pracovat po boku českých lékařů, kteří sem dorazili na několikatýdenní stáž. „Myslím, že naše stáž v Halaba-Kulito vedla k obohacení znalostí a dovedností místního personálu v několika směrech. Jak v zásadních otázkách, jako je např. zavedení spinální anestezie, vedení porodů dle evropských standardů či využití elektrokoagulace v operativě, tak v drobnějších detailech jako je třeba organizace práce na traumatologickém sálku či zkvalitnění sterilizace chirurgických, nástrojů,“ říká o své zkušenosti ze stáže v Halaba-Kulito MUDr. Ivana Patráková z oddělení chirurgie nemocnice v Litoměřicích.
Nemocnici v Halaba-Kulito se díky podpoře organizace ADRA celkově zvýšila kapacita a dnes je schopná ošetřit více než 20 000 lidí ročně. Počet porodů díky novému vybavení a vyškolení lékařského personálu narostl v průměru z 33 na 65 za měsíc.
Co se v nemocnici v Halaba-Kulito podařilo:
- Od začátku projektu v roce 2011 do února 2013 bylo v nemocnici v Halaba-Kulito ošetřeno více než 40 000 pacientů.
- 85 členů nemocničního personálu prošlo odbornými školeními nebo se zúčastnilo praktické stáže.
- V roce 2012 do nemocnice odjela skupina českých lékařů, kteří zde po 3 týdny předávali zkušenosti svým etiopským kolegům.
- Byla postavena ubytovna pro zdravotnický personál
- Díky dodávce nezbytného porodnického vybavení proběhlo v nemocnici 1 070 porodů. Měsíčně zde rodí kolem 65 matek a je uskutečněno okolo 15 císařských řezů.
Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.