Už osmým rokem se uskuteční v ukrajinském Mukačevu tábor pro šedesát místních dětí, které pocházejí především ze sociálně slabých a rozvrácených rodin. ADRA se jim snaží zprostředkovat zážitky, které patří k bezstarostnému dětství. Obzvlášť teď, kdy se Ukrajina ocitá v nelehké době, vnímáme, že pocit bezpečí je pro děti velmi důležitý.

Tábor bude tradičně v oploceném a střeženém areálu školy ve městě Mukačevo na Zakarpatské Ukrajině. Děti jsou z nejchudobnějších sociálních rodin města. „Zúčastní se ho také čeští studenti – dobrovolníci – dětem se budou věnovat během celého dne. Případní zájemci se u nás mohou stále hlásit,“ říká Karel Folwarczny z Dobrovolnického centra ADRA v Havířově.

Složité osudy, nelehké podmínky

Děti přes rok moc možností vyžití nemají, protože tam není žádná jiná aktivita. „Proto se na tábor těší celý rok. Jsou vděčné, že se o ně někdo zajímá. Mezi dobrovolníky a dětmi vznikají nerozlučná přátelství,“ líčí Karel Folwarczny a upozorňuje, že případní zájemci se musí připravit na velmi provizorní zázemí. „Studenti pracují v nelehkých podmínkách, například všichni spí v jedné místnosti, všichni mají k dispozici jen jednu sprchu a od deseti večer až do rána běžně neteče voda vůbec V místnostech, kde spí děti, jsou děravá okna, takže je tu průvan a když prší, je voda v pokoji,“ upozorňuje Karel Folwarczny.
Tábor se uskuteční pouze v případě, že se nezvýší bezpečnostní rizika v zemi.

Pomoci můžete i vy:

Zájemci o práci dobrovolníka mohou kontaktovat Karla Folwarczného na telefonu: 734 390 926 nebo mu napsat e-mail na adresu: k.fol@seznam.cz.

Dotazník, který musí vyplnit každý zájemce o dobrovolnictví, najdete zde.