Tajfun Haiyan zasáhl v pátek 8. listopadu Filipíny a podle odhadů za sebou zanechal více jak 10 tisíc obětí a miliony lidí bez střechy nad hlavou. Mezinárodní síť organizací ADRA situaci podrobně monitoruje přímo na místě. Do pomoci se zapojila i ADRA ČR, která ze svého pohotovostního fondu uvolnila 100 000 korun a otevřela veřejnou sbírku s číslem účtu 41594159/0300, v.s. 395.

Tajfun Haiyan je považován za nejsilnější cyklon, který kdy zasáhl pevninu. Podle informací Červeného kříže si dosud na Filipínách vyžádal 10 000 obětí. Číslo však není konečné a stále se zvyšuje. Většina postižených oblastí se ocitla bez dodávky elektřiny a nefungují ani mobilní sítě a internet. Celkový počet obětí a objem škod tak bude možné určit, až tajfun opustí zemi. Moises Musico, projektový manažer ADRA Filipíny, který je na ostrově Bohul, potvrzuje, že dopady tajfunu jsou nedozírné: „Škody, které kolem sebe vidíme, jsou obrovské. V tuto chvíli je ani nejsme schopni vyčíslit. Země je ochromena.“

Dodal, že filipínské úřady musely evakuovat víc jak milion lidí ve 29 provinciích.  Obyvatelé žijící u pobřeží či podél řek se dočasně stěhovali na úpatí hor, aby unikli před záplavami, které tajfun doprovázejí. V ohrožení se podle vlády ocitlo více než 12 milionů obyvatel. Ukazuje se však, že katastrofa se dotkla téměř 18 milionů obyvatel. Nejhůře postiženou oblastí je Visajské souostroví.

ADRA Filipínám pomohla i v minulosti

Mezinárodní síť organizací ADRA poskytuje okamžitou humanitární pomoc  při mimořádných událostech, jako jsou povodně, zemětřesení nebo tsunami, již více než 60 let. ADRA ČR se zapojuje do pomoci v zahraničí od roku 1992. V roce 2012 přispěli Češi prostřednictvím ADRA ČR 5000 USD na pomoc po cyklonu Washi, který zemi zasáhl Filipíny v prosinci roku 2011.

Průběh ničení tajfunu Haiyan

8. 11. Tajfun Haiyan zasáhl Filipíny. Vichr dosahoval rychlosti 314 kilometrů za hodinu, v nárazech až 379 kilometrů za hodinu. Cyklon zdevastoval jižní cíp ostrova Samar, pak se přesunul na ostrovy Leyte a Cebu, které jsou oblíbeným cílem turistů.  Bouře byla doprovázena pěti až šestimetrovými vlnami a lijákem, který vyvolal záplavy a následně sesuvy půdy.

9. 11. Okolo 13 hodiny tajfun zeslábl a vystřídaly ho bouřky a silný déšť. Nyní cyklon opět sílí a směřuje k pobřeží Vietnamu. Meteorologové očekávají, že udeří v neděli.

Dopady na Filipínách

V současné době nefunguje na řadě ostrovů Visajského souostroví internet a zhroutily se mobilní sítě. Komunikace je velmi špatná, většina z mobilních vysílačů je poničená. Námořní přístavy a letiště jsou stále zavřené a vnitrostátní lety a některé mezinárodní lety jsou zrušeny. Hlavní silnice blokují popadané stromy a mezi troskami domů se hromadí mrtvá těla obyvatel. Značná část infrastruktury je zničena, poškozené nebo úplně zdevastované jsou soukromé i veřejné budovy. Zejména pobřežní oblasti trápí přívalové povodně a sesuvy půdy.

Aktuálně: Jak ADRA pomáhá?

Od minulého týdne je na ostrově Boholu krizový koordinátor ADRA, který zajišťoval distribuci potravinové pomoci po říjnovém zemětřesení. ADRA komunikuje s místními i mezinárodními partnery, územní samosprávou, agenturami OSN a dalšími, aby zahájila průzkum ve třech vysoce postižených oblastech – Boholu, severním Cebu a Iloilo. V tuto chvíli je potřeba zajistit provizorní přístřeší ve stanech, jídlo, pitnou vodu a základní hygienické prostředky. Tři pracovní týmy, ve kterých budou pracovat dobrovolníci a zaměstnanci místních sdružení, se zaměří na místa, která nejsou podpořena jinými nevládními organizacemi. ADRA také plánuje do rodin distribuovat balíky, které budou obsahovat 20 l kanistr na vodu, mýdlo, zubní pastu a osušky. Bude rovněž potřeba postavit značný počet sprch a latrín.

Jak je možné pomoci lidem zasaženým tajfunem:

Dárcovská SMS

  • zasláním libovolné částky na účet veřejné sbírky 41594159/0300, variabilní symbol 395
  • zasláním libovolné částky online platební bránou

Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. V případě realizace platby platební bránou není potřeba žádost vyplňovat, ale je nutné vyplnit všechny kontaktní údaje. Děkujeme za pochopení.