Na ukrajinském území působíme od samého počátku války. Využíváme k tomu úzké spolupráce s kolegy z ADRA Ukrajina, díky kterým máme informace, co je na místě nejvíce potřeba a jejichž prostřednictvím také putuje naše pomoc k potřebným. Soustředíme se na dvě hlavní oblasti: poskytování materiální humanitární pomocievakuaci osob z nejvíce zasažených oblastí.

Pro evakuované jsme často jedinou možností

Válka nejvíce zasáhla oblasti severně od Kyjeva, na východě země (oblast Donbasu) a na jihu země po celém pobřeží Azovského moře. Útoky vyvolaly velkou nutnost evakuovat civilisty z oblastí konfliktu. Již těsně před vypuknutím otevřeného konfliktu 23. února, kdy už bylo jasné, k čemu se schyluje, zahájila ADRA Ukrajina prostřednictvím podpory ADRA Česká republika své první evakuační cesty. Z prostředků od českých dárců bylo zakoupeno 9 minibusů (20 míst) a 1 autobus (50 míst), které slouží jak k evakuaci, tak distribuci materiální pomoci. Do dnešního dne se podařilo z válečných zón evakuovat do bezpečí 1900 osob.

Jak evakuace probíhají v praxi přibližuje vedoucí zahraničního oddělení ADRA, Zbyněk Wojkowski. „Všichni řidiči jsou obvykle v pohotovosti v různých centrech, kde jsou připraveni k odeslání na evakuační cestu. Projektový manažer neustále komunikuje s představiteli místní samosprávy v oblastech, kde dochází ke konfliktu, nebo v oblastech blízkých konfliktu. Místní samospráva nebo dobrovolníci organizují lidi k evakuaci, zatímco se setkávají s autobusy ADRA v bezpečné destinaci v blízkosti tzv. hotspotu. Když jsou lidé shromážděni, jsou přivedeni do centra pro tzv. IDPs (vnitřně vysídlené osoby) v různých částech země, většinou v západní části země.“

Potraviny a další základní potřeby pro 23 000 osob

Od začátku války také z Česka na Ukrajinu vozíme zásilky humanitární pomoci. Do dnešního dne jsme vypravili 17 kamionů s přibližně 340 tunami materiální pomoci. Jedná se zejména potraviny, ať už hotové do krytů, ve velkých baleních pro komunální kuchyně v ubytovacích centrech pro uprchlíky, případně v malém balení do balíčků pro jednotlivé rodiny. Celkem jsme distribuovali materiální pomoc pro téměř 23 000 lidí.

„Řada lidí na Ukrajině žije již několik týdnů ve sklepech či krytech, nemají přístup k potravinám, často ani k pitné vodě. Naši kolegové z ADRA Ukrajina proto každý den vyráží s dodávkami do míst postižených konfliktem, aby mohli lidi zásobovat a podpořit v těchto nelehkých časech. Často se setkávají s nedalekými výbuchy a střelbou, někdy musí cestu odložit nebo přesměrovat, protože je zastaví armáda s tím, že dál je to příliš nebezpečné,“ popisuje Zbyněk Wojkowski.

Bez vás by to nešlo

Naši pomoc na místě můžeme poskytovat jen díky štědrosti našich individuálních i firemních dárců. Nejraději bychom jmenovitě poděkovali každému, kdo má důvěru v činnost organizace ADRA a naším prostřednictvím pomáhá lidem v nouzi. Na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině jste již darovali více než 85 milionů korun finanční pomocimateriální pomoc v hodnotě 30 milionů. Rádi bychom proto zmínili alespoň 10 nejvýznamnějších fireních dárců a partnerů, mezi které patří: Nadační fond pomoci, Donio, Nadace ČEZ, Asental Business, Slevomat , KIK, Zásilkovna, Respilon, HyundaiAdoco. Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé.

Vaše pomoc je stále potřeba

Vaše peníze proměníme ve smysluplnou pomoc. V tuto chvíli využíváme finanční prostředky například na nákup paliv pro evakuace i pro nákup potravin a další humanitární pomoci.