ADRA zahájila na Filipínách potravinovou pomoc. 3650 rodin dostane balíček s rýží, konzervami, nudlemi a dalším jídlem. Po neděli spouští ve městě Iloilo, jednom z nejpostiženějších, čističku vody.

Podle Roberta Pattona, koordinátora krizové pomoci, by měla ADRA všechny potravinové balíčky rozdat do úterka.  „Přes tisíc jich rozdělujeme v Severním Cebu, dva a půl tisíce jich dostanou obyvatelé města Iloilo,“ upřesnil Patton. Jedno balení obsahuje 6 kilogramů rýže, 5 balíčků nudlí, 5 rybích konzerv, olej, sůl, cukr, fazole, arašídové máslo.

Do vesnic, kam míříme, se dosud nedostala žádná humanitární pomoc

Pracovníci Adry udělali na Visajských ostrovech průzkum a se zástupci místních samospráv se dohodli, že se zaměří především na ostrov Panai, konkrétně 6 okresů na jeho východním pobřeží. Tam se přesunou i humanitární pracovníci, kteří dosud působili v Cebu. „Jsou to regiony, kde je humanitární pomoci málo. Vesnice, kam míříme, jsou z pětasedmdesáti až devadesáti procent celé zničeny a kvůli špatnému přístupu se sem dosud nedostala žádná humanitární pomoc,“ dodal Patton. Jedná se podle něj o oblast, kde žije asi 240 tisíc obyvatel. Žijí ve špatných podmínkách, bez elektřiny, bez přístupu k pitné vodě, v provizorních přístřešcích.

Pozitivní zpráva je, že letiště v Iloilo i blízkém Roxasu již fungují a ADRA má konkrétně v Roxasu k dispozici velkosklad. Svou pomoc Adře nabídly Air Force Canada.

Čistička vody zůstane na ostrově Panai nejméně půl roku

Kromě jídla zajišťuje ADRA na ostrově Panai přístup k pitné vodě. Do IloIlo veze čističku vody, která tu zůstane nejméně půl roku. A také začne rozdávat sady hygienických potřeb, které obsahují kanystr, mýdlo, zubní pastu a osušky. Výdejní místa budou v některých školách.

„Plánujeme také stavět sprchy, latríny a rozdávat materiál na stavbu provizorních přístřešků,“ připomněl Patton. Adře se podle jeho slov rychle podařilo zmapovat potřeby místních lidí a udělat si plán. „Ale ten se někdy mění podle situace. Na mimořádnou žádost místních úřadů vezeme balíčky na ostrov Gigantes, kde je asi tisíc rodin bez pomoci, Je vzdálený dvě hodiny jízdy po moři. Potraviny a hygienické propriety povezeme ve člunech,“ upřesnil Patton.

Podle čerstvých odhadů OSN zasáhl tajfun 12,9 milionů obyvatel, z toho je 5 milionu dětí. Nejpostiženějšími oblastmi jsou Visajské ostrovy. Téměř dva miliony lidí jsou bez domova, 2,5 milionu lidí nutně potřebuje jídlo.
ADRA děkuje všem, kdo se rozhodli na pomoc Filipínám přispět a poslali peníze na konto veřejné sbírky. „Nyní je na účtu již šest milionů, to je velká pomoc,“ dodal ředitel české pobočky Adry Michal Čančík.

Stručně o pomoci Adry na Filipínách:

  • 3650 rodin z měst Iloilo a Cebu dostane do úterka balíček s potravinami. ADRA se bude soustředit především na ostrov Panai (přesněji na 6 okresů na východním pobřeží).
  • ADRA dále veze humanitární pomoc na ostrov Gigantes, kde žije asi tisíc rodin.
  • Kromě potravinové pomoci bude ADRA zajišťovat přístup k pitné vodě (čističky vody), rozdá hygienické sady a materiál na stavbu přístřešků, buduje latríny a sprchy.
  • Lidé s Česka už na konto Adry zaslali na pomoc Filipínám cca 6 milionů korun.

Podpořte i vy  oběti tajfunu Haiyan na Filipínách!

  • finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 41594159/0300, v.s. 395
  • zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč)
  • rychlou on-line platbou na: http://1url.cz/aEcd

Děkujeme za vaši podporu!