ADRA na Colours of Ostrava: bezpečný prostor pro odpočinek a podporu
ADRA na Colours of Ostrava: bezpečný prostor pro odpočinek a podporu
Co vás napadne, když se řekne hudební festival? Pro většinu lidí jsou festivaly časem pro dobrou hudbu, zábavu, odreagování, tanec, setkání s přáteli či příležitostí k seznámení. Velké množství lidí, hlasitá hudba či nedostatek odpočinku ale nemusí vždy vést jen k příjemným pocitům. U některých návštěvníků a návštěvnic mohou vyvolat pocity úzkosti či panické ataky, často se objeví vztahové problémy či partnerské konflikty, otevírají se hlubší témata a vnitřní strachy… Právě pro lidi, kteří se během festivalu ocitli v podobné situaci, jsme letos na festivalu Colours of Ostrava připravili prostor, kde mohli své emoce prožít, vyrovnat se s nimi a odpočinout si. A z ohlasů je znát, že nabídka první psychické pomoci byla krokem správným směrem.
psychická první pomoc
Mimo hlavní dění před festivalovou branou jsme postavili velký bílý stan – bezpečný prostor, kam se mohli uchýlit všichni, kdo potřebovali být na chvíli sami, cítili se stísněně či jinak v nepohodě. Stan nabízel několik míst pro pohodlné a soukromé rozhovory nebo i pro samostatné odpočinutí – sedací vaky či gauč. Příchozím byla k dispozici voda, rychlé cukry, magnézium, špunty do uší, ale především soukromí a tým vyškolených odborníků a odbornic připravených naslouchat a pomoci, když bylo potřeba. Do pomoci se zapojili dobrovolníci a dobrovolnice i zaměstnanci z našich dobrovolnických center v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově.
“Už se mi stalo, že jsem byla na koncertě a najednou jsme si připadala jakoby stísněná a chtěla jsem jít pryč, abych byla na chvíli někde jinde. Takže se mi líbí, že to tady je.”
– Tereza, návštěvnice festivalu Colours of Ostrava v rozhovoru pro Český rozhlas
Jak naše pomoc probíhala
Tým ADRA byl na místě po celou dobu festivalu každý den od 14:00 do 2:00. Během této doby jsme poskytly desítky informačních rozhovorů (proč jsme na festivalu, co tam děláme, s čím se na nás mohou lidé obracet) a následně jsme uskutečnili na 40 rozhovorů zaměřených již na konkrétní problémy. V některých případech se jednalo i o velmi závažná témata. Jeden z návštěvníků se na nás například obrátil, protože byl po incidentu na festivalu rozrušený a uvažoval o sebevraždě. Jsme velice rádi, že naši pomoc vyhledal a mohli jsme společně tuto situaci řešit. Obracet se na nás mohli nejen návštěvníci a návštěvnice, ale také lidé z řad organizátorů, pro které je příprava a realizace tak velké akce velmi psychicky náročná.
“V sobotu se za námi ve stanu zastavila slečna, která přišla poděkovat za to, že tady jsme. Byla dojatá, oči se jí zalily slzami. Prý jen díky tomu, že tu náš stan je, může být se svými kamarády, kteří by jinak na festival nešli. Ale protože ví, že mají možnost se za námi zastavit v případě, že jim nebude dobře, tak jsou klidnější.”
– Kristýna Velvéthy, koordinátorka dobrovolníků ADRA a intervenční pracovnice
Našeho působení v rámci péče o duševní zdraví na festivalu si povšimla i média. O tom, jak tato pomoc probíhala, si můžete poslechnout v reportáži na Českém rozhlase Ostrava.