ADRA Dárky se pro mnohé z vás staly již tradičním způsobem, jak o Vánocích potěšit blízké a zároveň pomoci lidem v nouzi. Moc nás těší, že nejinak tomu bylo i tentokrát. I přesto, že se řada lidí a rodin v České republice sama potýká s finančními problémy, výtěžek ADRA Dárku na pomoc lidem v nouzi byl v loňském roce rekordní. Celkem jste zakoupili 2 814 kusů ADRA Dárků v hodnotě 2 109 640 Kč! Máme z toho velkou radost a ještě větší radost mají lidé, kterým takto můžeme spolu s vámi pomoci. Peníze získané prostřednictvím ADRA Dárků jsou vždy použity na přímou pomoc lidem zasaženým humanitární krizí, ať již válkou nebo přírodní katastrofou. V uplynulém roce tak ADRA pomáhala například v Nigeru, Mali, Etiopii, Sýrii a samozřejmě na Ukrajině. Dnes vám chceme ukázat, jak vaše dary již pomohly a dále budou pomáhat v praxi.

Pomáháte lidem na Ukrajině přečkat zimu

Jednoznačným „bestsellerem“ mezi ADRA Dárky byl Zimní humanitární balíček na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině. A není divu. Konflikt, který se odehrává jen nedaleko našich hranic, přinutil miliony lidí opustit své domovy a přesunout se do bezpečnějších zón v rámci Ukrajiny i mimo ni. Další statisíce lidí živoří v nedůstojných podmínkách s omezeným přístupem k tak základním věcem, jako je voda. Situaci velmi komplikuje poškozená infrastruktura a výpadky elektřiny, bez které si lidé nemohou ani zatopit.

I díky vaší podpoře prostřednictvím ADRA Dárku jsme již vypravili první letošní kamion s více než 5000 kg humanitární pomoci. Přečkat nejnáročnější měsíce lidem pomůžou především tolik potřebné generátory, ale také přímotopy, spacáky, svíčky, dětské zimní boty a teplé oblečení. Od začátku války jde už o 58. kamion s nejnutnějšími potřebami, který ADRA vypravuje.

Zachránili jste vzdělání dívkám v Nigeru

Poslechněte si to sami. I díky ADRA Dárkům jsme v uplynulém roce mohli v Nigeru postavit 3 nové třídy a zajistit nezbytné hygienické zázemí – latríny. Téma je to poněkud choulostivé, jenže nemít místo, kam si můžete v soukromí odskočit, je nejen nehygienické, ale i nebezpečné, a především nedůstojné. To, zda škola má či nemá latrínu, má zásadní dopad například na vzdělávání dívek. Ty totiž v důsledku nedostatečného hygienického zázemí zůstávají během menstruace často doma a každý měsíc tak zameškají i jeden týden výuky. Tak prostá věc, jako je latrína, tedy může bez nadsázky zachránit vzdělání desítkám dětí.

Utekli před teroristy a začínají znovu jako zemědělci

V Mali ve městě M´peba žije se svou ženou a vnuky Bakary Kanta. Cítí se tu bezpečně. Stále ale musí myslet na sousedy z vesnice Mopti, ze které uprchl. Jeho rodnou oblast totiž okupují teroristické skupiny. Násilí, zastrašování, zákazy a diskriminace žen jsou zde na denním pořádku a řada obyvatel vesnice přišla o své blízké. Pro svou rodinu chtěl Bakary jiný osud a proto odešel.

Bakary je jedním z více než 360 000 vnitřně vysídlených lidí v Mali. Humanitární pomoc v zemi potřebuje 7 milionů lidí. Nemají dostatek jídla, pitné vody, často jim chybí přístřeší i lékařská pomoc. Bakary se původně živil jako rybář, nyní musí hledat jiné zdroje obživy. I díky pomoci z ADRA Dárku teď Bakaryho vnuci obdělávají pole, učí se pěstovat proso, kukuřici, čirok, arašídy a další plodiny.

Děkujeme nejen Bohu a rodině, která nás uvítala a dala nám jídlo, ale také humanitárním organizacím za jejich podporu.
– Bakary Kanta, malijský rybář

ADRA Dárky pomáhají po celý rok

Výše uvedené příklady jsou pouhým zlomkem toho, kde a jak ADRA pomáhá lidem v nouzi. ADRA Dárky odráží různé druhy této pomoci: lidem zasaženým válkou na Ukrajině pomáháme přečkat zimu (Zimní humanitární balíček), při humanitárních krizích zajišťujeme lidem jídlo (Týdenní nákup potravin, Měsíční nákup potravin), stavíme, opravujeme a vybavujeme školy (Školní potřeby, Školní tabule, Židle a lavice), pomáháme lidem stavět se na vlastní nohy a zajistit si dlouhodobý příjem (Koza-hrdinka, Tři kouzelné slepice, Zlaté rybky), učíme je novým dovednostem a technikám (Kurz chytrého zahradničení) a mnoho dalšího. Zakoupením ADRA Dárku můžete tyto naše aktivity podpořit a pomoci tak těm, kdo naši pomoc potřebují. Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé – nejen o Vánocích.

Pomáhejte ADRA Dárky nejen o Vánocích

Věnujte ADRA Dárek svým blízkým třeba k narozeninám nebo jen tak. Lidé v nouzi potřebují naši podporu nejen o Vánocích.