V posledních dnech je všude kolem zimní pohádka. Mráz kreslí vločky do oken a sype se čerstvý sníh. Zkuste si ale představit, že žádná okna nemáte. Že nemáte ani dům, který by okna mohl mít. Bohužel to není pouhá představa, ale reálný život lidí na Ukrajině. Válka stále drtivě dopadá na životy běžných obyvatel, žen, dětí a starších lidí. Ztratili rodinu a přátele, ztratili práci a majetek, ztratili často i to nejzákladnější, co člověk k životu potřebuje.

Přípravy na zimu

Zima na Ukrajině umí být tuhá, teploty nezřídka padají pod – 20 °C. V kolektivních centrech, kde ADRA pomáhá, jsme se proto na její příchod chystali průběžně po celý rok. Do našich a podobných center se musely uchýlit statisíce tzv. „vnitřně vysídlených osob“, tedy těch lidí, kteří přišli o své domovy, ale zůstávají v rámci Ukrajiny v tomto náhradním bydlení. Vybavení budov je ale často nedostačující nebo bylo ve válce zničeno.

Poslední zimní zkušenost byla pro mnoho lidí extrémně náročná. Zažívali jsme dlouhodobé výpadky elektřiny, tepla i plynu. Protože podobné výzvy čekají Ukrajince i tuto zimu, ADRA Ukrajina již od jara pracuje na zajištění stálého tepla a dodávek elektřiny pro občany bez ohledu na výpadky. Budeme rádi i letos za pomoc, abychom zimu, která se blíží, zvládli!
– Kateryna Serebriakova, ADRA Ukrajina

V uplynulých měsících jsme ve spolupráci s ADRA Ukrajina pracovali na opravách budov a jejich zateplení. Dodali jsme kotle na tuhá paliva, připojili oběhová čerpadla, měnili potrubí i radiátory. Zajistili jsme generátory a přímotopy – například do sirotčince v Čynadijovu, kde zajistí teplo téměř stovce dětí. Dodali jsme i zimní oblečení, boty, deky, spacáky, aby lidé, kteří utíkají před válkou a často přichází do uprchlických center jen s tím, co měli na sobě, dokázali nadcházející zimu přečkat.

Komu díky vám pomáháme

Před válkou žila Valentyna spolu se svým manželem, dvěma dětmi a tchýní v Hostomelu. Vedli normální, spokojený život. Valentyna byla zaměstnaná, její manžel již v důchodu a jejich děti žily nedaleko. Když začala válka, nikdo netušil, jak dlouho může trvat. Proto rodina odmítla opustit svůj domov a první dny války prožila tam. Situace se ovšem zhoršovala a tak se později všichni evakuovali. 7. března 2022 vybuchl poblíž plotu jejich domu granát. Síla výbuchu byla tak silná, že vysklila všechna okna a zničila dveře a rovněž i střechu. Když se rodina mohla vrátit zpět, vše uvnitř domu bylo zničeno. ADRA Ukrajina pomohla rodině s koupí bojleru a baterií, které nejvíce potřebovala. „Chtěla bych moc poděkovat všem lidem, kteří nám pomohli a pomáhají nadále i ostatním. Sami bychom to nezvládli. Jste nám velkou oporou,“ děkuje Valentyna.

Chtěla bych moc poděkovat všem lidem, kteří nám pomohli a pomáhají nadále i ostatním. Sami bychom to nezvládli. Jste nám velkou oporou.
– Valentyna Martsenkivska, Hostomel

Darujte teplo

Lidí, jako je Valentyna a její rodina, jsou na Ukrajině statisíce. Někteří se mohli vrátit do svých domovů, jiní zůstávají v náhradním bydlení, další odešli za hranice své země. Zakoupením humanitárního balíčku těmto lidem pomůžete přečkat těžké zimní období. Kromě základních potřeb a teplého oblečení zajistí také nutné opravy topení, oken či dveří, které byly ve válce zničeny. Protože i na Ukrajině si děti zaslouží pozorovat mrazivé vločky na oknech z tepla domova. Děkujeme, že pomáháte s námi.