125 běžců se v neděli sjelo do pražské Stromovky na první ročník charitativního ADRA běhu, aby si nejen zasportovali, ale především udělali dobrou věc. Výtěžek ze startovného bude věnován na dva projekty humanitární organizace ADRA: na podporu vzdělávání dětí v Bangladéši a na vybavení nemocnice v etiopském městě Leku.

Na start se v neděli postavili ostřílení běžci i sportem nepolíbení nadšenci, kteří se rozhodli s 3 a 10 km tratí poprat, jak to nejlépe uměli. Jejich společným krédem bylo neběžet o život ale pro život – heslo, které závodníky spojovalo, než aby z nich dělalo sportovní rivaly. Ostatně na nikom nebyla vidět žádná předzávodní nervozita, jen samé úsměvy. „Jako startovní číslo jsem vyfasoval třináctku. To nevěstí nic dobrého, ale snad to přežiju,“ vtipkoval se před zahájením závodu Petr Bejšovec, client service director reklamní agentury JWT, která Adru dlouhodobě podporuje. Do boje s kilometry šel i přesto, že netrénoval. „Chci to dokončit. Motivací pro mne bylo zapojit se a přispět a přežít to,“ říká. 

Martin Pavlík, student teologie z Prahy, s Adrou rovněž spolupracuje jako dobrovolník. Na nedělní akci s sebou přivedl i své kamarády. „Běh je krásný sport, protože je skromný a vlastně nic než boty k němu nepotřebujete,“ usmál se, zatímco si na lýtko připevňoval elektronický čip. Své přátele prý ani nemusel moc přemlouvat, aby si šli zaběhat s ním. „Charitativní běh nebo dobrovolnictví jsou způsoby, jak studenti, co ještě nestojí ekonomicky na vlastních nohou, můžou udělat něco pro společnost,“ přemýšlí nahlas Martin.  

ADRA běh je běh pro všechny

Závod odstartoval výstřelem z pistole ředitel Adry Michal Čančík. Nejprve vyběhli účastníci běhu na kratší distanci, pak vytrvalci. Někteří běželi dokonce s kočárkem či se psem na vodítku. Mezi závodníky se objevili i chodci.

Počasí sportovcům i organizátorům přálo. Teplota nepřekročila příjemných 19 stupňů a slunce se schovalo jako by chápavě za mraky. Závodníci navíc měli možnost se v průběhu závodu občerstvit minerálkou, iontovým nápojem nebo nealkoholickým pivem, takže zanedbání pitného režimu nebo přehřátí bylo takřka vyloučeno. Energii pak mohli doplnit banány nebo bezpeckovými melouny.

Na 10 km trati zvítězil Milan Janoušek ze Sokola Kolín, trať zdolal za 32:12. V ženách se nejlépe umístila Kateřina Bártlová, která vzdálenost zaběhla v čase 48:41.
Tři kilometry v mužích nejrychleji zvládl Marko Adetunji v čase 13:45, Tereza Kaplanová byla nejrychlejší žena s časem 14:09.

Absolutní vítězové pro jednotlivé distance a štafetu získali medaile, které pocházejí přímo z Etiopie, dalšími cenami byla etiopská káva a poukaz na jízdenku společnosti Leoexpres a doplňky pro domácnost.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Všichni do jednoho, i ti, co tratí jen prošli, jsou borci, a ADRA jim děkuje! Stejně tak si nesmírně vážíme podpory firem, které na organizaci závodu přispěli finančně nebo věcnými dary.

Na startovném byla vybrána částka 36 tisíc korun, dalších 37 tisíc korun věnovaly firmy.

Za pomoc a spolupráci děkujeme firmám:

 • Iron Time (technické zázemí, organizace a celá časomíra)
 • SC Johnson (ceny pro vítěze a hotovost)
 • BIS group (hotovost)
 • Leo Expres (mediální podpora a ceny pro vítěze)
 • Mezzo caffe (ceny pro vítěze)
 • Dopravní podnik (mediální podpora)
 • Tiskárna Tigras (propagace) 
 • Zelík (občerstvení pro běžce)
 • Svijany(občerstvení pro běžce, nealko pivo a voda)
 • Woke a ponte rekord (grafika a video spot)
 • Lenka Vranná (zázemí celého běhu, ozvučení, podium a fotografické služby)