Pražská Letná patřila v neděli 4. října všem nadšeným běžcům, kteří přišli udělat něco pro svou kondici, ale také podpořit vzdělávání dětí v Bangladéši. Druhý ročník charitativní akce přilákal na 280 sportovců bez rozdílu věku, kterým však primárně nešlo o pomyslnou zlatou medaili, ale především o pomoc dobré věci a naplnění hlavní myšlenky celé akce: „Běžíme pro život, neběžíme o život.“

V příjemné podzimní atmosféře se v Letenských sadech sešli jak zdatní sportovci, tak nadšenci všech věkových kategorií, kteří svět běhání teprve objevují.  Společně se pak postavili na start 2 nebo 10 km závodu, který výstřelem z pistole odstartoval ředitel humanitární organizace ADRA Radomír Špinka. Celou akcí provázel známý moderátor, komentátor a nadšený sportovec Jan Smetana, který se ve prospěch dobré věci vzdal svého nároku na honorář. Své sportovní umění přišel ukázat i moderní pětibojař a olympijský vítěz David Svoboda, který si spolu s ostatními vytrvalci zaběhl závod na 10 km. Nechyběly ani trasy připravené pro ty nejmenší – 300, 600 a 900 m bylo pro některé děti velkou výzvou, ale všechny se s ní zdatně popasovaly.

I když vítězem byl vlastně každý, kdo se nedělního ADRA běhu zúčastnil, medaile pro ty nejlepší závodníky nechyběly. Na 10 km dlouhé trati zvítězil Petr Havlásek z Maraton klubu Kladno, který doběhl v čase 39:25. Mezi ženami se nejvíce dařilo Daně Jiřičné z klubu Bonbon Praha s časem 46:12.

Dvoukilometrovou trať zvládl mezi muži nejlépe Jakub Foltýn za 08:02 a mezi ženami pak excelovala Tereza Otcovská z klubu AK Litvínov/OOFEM.org, která doběhla v čase 09:46.

Ceny ale nedostávali pouze běžci. Součástí programu byla také oblíbená tombola, v níž na návštěvníky čekala spousta krásných cen. Na řadu přišla i dražba tří charitativních triček s podpisem české módní návrhářky Liběny Rochové. Dražbu triček zajistila společnost Adler Czech, která poté výtěžek z jejich prodeje věnovala na konto Adry, za což jí patří velký dík!

Na ADRA běhu se nejen běhalo, ale i cvičilo – vše pod širým nebem a pod dohledem fitness lektorů ze STATERA FITNESS. Pro děti, ale i dospělé, byl připraven doprovodný program v podobě nejrůznějších her a soutěží. V rámci programu Opravdový svět, který se zaměřuje na globální rozvojové vzdělávání, se mohly děti například dozvědět, jak daleká může být cesta čokolády, banánu či trička.  Nebo si mohly vyzkoušet, jaké to je být ve slumu školákem, a dozvědět se tak více o životě dětí v Bangladéši. Na akci nesměl  chybět i oblíbený výtvarný koutek, kde si děti mohly nejen něco namalovat na památku, ale i vyrobit nejrůznější předměty z recyklovatelných materiálů. A pokud rodiče svolili, mohly si i nechat něco namalovat přímo na svůj obličej od šikovné malířky obličejů, Blanky Vosáhlové, z MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ A TĚLO.

ADRA běh to není jen sportovní akce, ale také příležitost pomoci dobré věci. Na světě je mnoho příběhů, které zaslouží naši pozornost. Takovým příběhem je i nelehký život dětí ve slumových komunitách v Bangladéši, jejichž životy často předurčují chudé poměry, v nichž vyrůstají. Celkový výtěžek z této sportovně-charitativní akce ve výši téměř 90 000 Kč (89 427 Kč) podpoří vzdělávání právě těchto dětí ve slumovém centru Čalantika v Bangladéši. Konkrétně tato částka pokryje nákup učebních pomůcek (učebnice, sešity, křídy, tužky, propisky, ořezávátka, pravítka atd.) pro 80 dětí na 3 roky!

Závěrečný dík patří všem, kteří se druhého ročníku ADRA běhu zúčastnili – ať už jako aktivní běžci nebo jako morální podpora kolem trati. Děkujeme i všem dobrovolníkům, kteří nám na akci ochotně pomáhali! A velmi si ceníme také podpory firem, které se na akci podílely ať už finančně, nebo věnováním věcných darů. Tímto děkujeme všem partnerům akce, kterými se staly společnosti: ADLER CZECH, AUDIOLIGHT SERVICE, COUNTRY LIFE, DOPRAVNÍ PODNIK HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY, EMCO, EXTRUDO, FITNESS CAKE, IRONTIME, ISOSTAR, KOLEKTORY PRAHA, MAGSBAGS, MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ A TĚLO, MAMACOFFEE, MATRIX MEDIA, MIXIT, NESSI, ONDRÁŠOVKA, PILATES NEUBERTOVÁ, RÁJ OŘÍŠKŮ, RESTAURACE NA BAŠTĚ, SABE, STATERA FITNESS, SUNINVENT, TLAMA DESIGN, X BARRIERS, ZÁSADNĚ ZDRAVĚ, ZELIK, ŽAKET, 1FACEWATCH. V neposlední řadě děkujeme Městské části Praha 7 a jejímu starostovi, Janu Čižinskému, za udělení záštity nad touto akcí.

Autor článku a foto: Adéla Kudláčková, ADRA dobrovolnice