Jsme tu s vámi pro druhé

Dobrovolnické centrum ADRA Česká Lípa

zapojte se do dobrovolnictví v České Lípě

Chcete smysluplně využít váš čas? Pomáhat druhým a obohatit život o novou zkušenost? Věnujte se dobrovolnictví v České Lípě a okolí! Přidejte se k desítkám dobrovolníků a dobrovolnic a pomáhejte s námi.

Líbí se vám, jak pomáháme potřebným? Sami se dobrovolnictví věnovat nemůžete, ale chtěli byste nás podpořit? Ačkoli naši dobrovolníci a dobrovolnice pracují zcela nezištně a bez nároku na odměnu, provoz dobrovolnického centra s sebou nese určité náklady, které musíme pokrýt, od povinných pojištění po pronájem či koordinaci dobrovolnických aktivit. Pokud považujete naši činnost za užitečnou, budeme rádi za jakoukoli vaši podporu. Vybrat si můžete z možností níže.

Chcete se zapojit do dobrovolnictví?

I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji nejvíce potřebují. Přidejte se k nám a věnujte se dobrovolnictví v České Lípě a okolí!

Co vám dobrovolnictví přinese?

  • radost z pomoci druhému člověku
  • nová přátelství a zkušenosti
  • pocit sounáležitosti a smysluplnosti
  • dobrý pocit ze sebe sama
  • zapojíte se do naší dobrovolnické komunity
  • setkáte se s lidmi různých generací
  • seznámíte se s inspirativními lidskými příběhy
  • načerpáte dobrou náladu

 

 

Jak začít?

A je to! Teď už s vámi jen vyplníme potřebné formuláře, domluvíme první návštěvu a můžete začít s dobrovolnictvím v České Lípě.

Domluvíme vám schůzku s naším koordinátorem, se kterým si přijdete popovídat o vaší motivaci, časových možnostech i osobním zaměření. Společně vyberete, komu byste nejraději pomáhali a zároveň, kde by byla vaše pomoc nejužitečnější.

Pro zájemkyně a zájemce o dobrovolnictví pořádáme pravidelná úvodní školení. Stačí 1,5 hodiny vašeho času a zjistíte vše potřebné.

Termín nejbližšího školení zjistíte v sekci Aktuality nebo na výše uvedeném kontaktu. Školení probíhají v naší kanceláři v České Lípě.

Napište nám prostřednictvím formuláře nebo kontaktujte přímo našeho koordinátora Petra Mášku +420 607 047 522.

Rád zodpoví vaše dotazy o možnostech dobrovolnictví v České Lípě.

KDO JSOU NAŠI DOBROVOLNÍCI A DOBROVOLNICE

Společníci, kamarádi a kamarádky, blízcí přátelé i baviči, předčítající i posluchači. Lidé, kteří nezištně věnují svůj čas těm, kteří potřebují přítomnost jiného člověka. Nepracují pro peníze, ale pro radost z pomoci a dobrý pocit v srdci, který je k nezaplacení. Připojte se k nim i vy!

Chcete vědět, jak to probíhá v praxi? A co dobrovolníkům a dobrovolnicím taková nezištná činnost přináší? Přečtete si jejich příběhy a další novinky z našeho dobrovolnického centra.

Časté dotazy

Kde a komu můžu pomáhat?

V Domovech pro seniory, v Dětském domově, v Nemocnici a na mnoha dalších místech. Svůj čas můžete věnovat dětem, osamělým seniorům či lidem se zdravotním postižením. Podívejte se, s jakými organizacemi spolupracujeme a sami se můžete rozhodnout, s kým se budete cítit příjemně a jaká pomoc vám dává smysl.

Jak můžu začít pomáhat jako dobrovolník či dobrovolnice?

Pro začátek nám zavolejte či si přijďte osobně popovídat do naší kanceláře, kde si povíme o tom, co dobrovolnictví obnáší. Zjistíte zde všechny potřebné informace a uděláte si představu, kam můžete ve vašem okolí jako dobrovolník či dobrovolnice docházet. Pak už si jen vyberete, s kým se budete cítit dobře, absolvujete školení, vyřídíme potřebnou administrativu a můžete začít pomáhat. Nenecháme vás v tom i nadále budeme k dispozici, když si s něčím nebudete vědět rady.

Je dobrovolnictví časově náročné?

Vůbec ne. Je jen na vás, kolik času dobrovolnictví věnujete. Naši dobrovolníci  obvykle dochází za svými klienty 1 x týdně na 2 hodiny. I během jedné „obyčejné hodiny“ však můžete proměnit život nejen sobě, ale i někomu jinému. Vaše časové možnosti s vámi vždy probereme a domluvíme docházení tak, aby vyhovovalo oběma stranám.

Kdy a kde probíhají úvodní školení pro dobrovolníky a dobrovolnice?

Školení pro zájemce o dobrovolnictví probíhají obvykle individuálně v naší kanceláři a potom také v přijímajících organizacích. Na termínu se spolu vždy domluvíme.

Musím splňovat nějaké požadavky nebo se může dobrovolnictví věnovat kdokoli?

Nejdůležitější je chuť pomáhat a ochota věnovat svůj čas druhým. Nepotřebujete žádné speciální vzdělání či schopnosti. Přesto však jsou určité podmínky, které musíte splňovat a které vyplývají ze zákona. Jejich smyslem je chránit jak naše klienty, tak dobrovolníky samotné. Proto se dobrovolníkem může stát každý občan ČR starší 15 let, který doloží čistý výpis z rejstříku trestů a potvrzení od lékaře, že může dobrovolnickou činnost vykonávat (náklady na oba doklady Vám proti účetnímu dokladu proplatíme).

Bude mne dobrovolnictví něco stát?

Kromě vašeho času a energie vůbec nic. Pokud budete chtít dojíždět do jiného města,  tak Vám můžeme proplatit i cestovné (v rámci hromadné dopravy).

Mohu od vás dostat potvrzení o dobrovolnické činnosti?

Ano, můžete. ADRA koordinuje dobrovolnictví v rámci akreditovaného programu. Na požádání Vám koordinátor dobrovolnictví vystaví potvrzení dobrovolnických hodin, tzv. Osvědčení o vykonané dlouhodobé dobrovolnické službě.

Zavřít