Krok za krokem k lepší budoucnosti v Moldavsku
Krok za krokem k lepší budoucnosti v Moldavsku
V jedné z nejchudších zemí Evropy, v Moldavsku, ADRA realizuje dva významné projekty, přinášející naději nejen místním, ale i uprchlíkům. Pomoc směřuje jak na podporu zdravotní péče a pracovní uplatnění, tak na inkluzi dětí s autismem a jinými vzácnými poruchami.
Projekt zdravotní péče a nové šance pro uprchlíky i místní
Cílem projektu je podpořit ty, kteří čelí nejen materiálnímu nedostatku, ale také nejisté budoucnosti. ADRA proto organizuje rekvalifikační kurzy v oblastech jako je webdesign, účetnictví nebo podnikání.
Jmenuji se Anna. Jsem z Oděsy a díky kurzu podnikání si nyní zařizuji dílnu.
– mladá žena, která uprchla před válkou na Ukrajině
Tyto kurzy už absolvovalo 245 osob, z nichž někteří získali mikrogranty na rozjezd vlastního podnikání. Anna, která se specializuje na unikátní techniku „vyšívání dřeva“, není jediná. Kavárny, kosmetické salony nebo obchody s designovým oblečením – to vše jsou příklady podniků, které díky mikrograntům mohly vzniknout. „Děkuji všem, kdo nám pomáháte,“ vzkazuje Anna s úsměvem.
Uprchlíkům i místním ovšem ADRA pomáhá také s přístupem ke zdravotní péči – od léků až po různé pomůcky. „Už rok a půl žiji se synem v Moldavsku. Syn je tělesně postižený. Jsme moc vděční za vouchery do lékáren, protože syn potřebuje léky,“ sdílí Raisa, která utekla z města Mykolajiv.
Distribuce tisíce poukazů do lékáren a dalších 250 na zdravotní pomůcky pomáhá zajistit nezbytnou péči pro potřebné.
Lidí z Ukrajiny, kteří zde našli útočiště, je opravdu hodně. Velmi děkujeme za vaši pomoc. Je to pro nás velmi důležité, situace zde není lehká a snadná.
– Štefan z Ukrajiny
Projekt na podporu dětí s autismem a jejich rodin
Druhý moldavský program se zaměřuje na pomoc dětem s autismem či dalšími genetickými poruchami a má za cíl zlepšovat kvalitu života těchto mladistvých. Tento program nejenže poskytuje prostor rodičům, ale také rozšiřuje možnosti péče pro děti.
Jmenuji se Mariana, mám syna s poruchou autistického spektra. Jsem velmi vděčná za setkávání rodičů, především matek. Každá tak má možnost nechat doma všechny starosti, sdílet se a nadechnout se. Jsem také vděčná za možnost účastnit se terapií s psycholožkou.
– Mariana, účastnice programu
ADRA ve spolupráci s místními organizacemi, jako je SOS Autism, školí odborníky a usiluje o systémové změny v legislativě. Letos se zaměřila také na přípravu dospívajících s poruchou autistického spektra a na jejich vstup do pracovního života, čímž podpořila jejich sociální začlenění a nezávislost.
Díky vzájemné spolupráci jsme byli schopni zvýšit své dovednosti, zlepšit kvalitu a dostupnost služeb pro děti s poruchou rozvoje a také pro jejich rodiče.
– Victoria Secu, ředitelka partnerské organizace FCSP
Donoři
Projekty finančně podpořili čeští dárci, Ministerstvo zahraničních věcí a Česká rozvojová agentura (CzechAid) v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci České republiky.