Dneškem počínaje můžete spolu s námi sbírat kilometry na podporu dobrovolnictví v Česku. Dětem z dětských domovů, pěstounských rodin či malým pacientům v nemocnicích, těm všem a nejen jim pomáhají dobrovolníci a dobrovolnice ADRA. Co dobrovolnictví u dětí obnáší a co všechno můžete účastí na ADRAběhu podpořit?

Přidejte se a podpořte dobrovolnictví i vy!

Už jsme sice vyběhli, ale ještě se k nám můžete přidat. Registrovat se můžete na webu našeho partnera Rozběháme Česko po celou dobu ADRAběhu až do 1. června.

Jak ADRA pomáhá dětem

Paleta aktivit, kterým se ADRA ve vztahu k dětem věnuje, je skutečně pestrá. A to se dnes budeme bavit pouze o pomoci v Česku, naše zahraniční vzdělávací či humanitární projekty jsou zase jiná a velmi obsáhlá kapitola. Dobrovolnictví u dětí se věnujeme přes 20 let, původně jsme se zaměřovali zejména na návštěvy a podporu dětských pacientů v nemocnicích, kteří často museli zvládat nelehký čas v nemocnicích zcela sami.

Dnes už je naštěstí čím dál běžnější, že s dětmi mohou v nemocnici trávit čas především jejich rodiče, a tak se naše činnost částečně přesouvá jiným směrem. I dnes část našich dobrovolnic a dobrovolníků navštěvuje děti v nemocnicích, přináší jim rozptýlení a pomáhá zapomenout na bolest a nemocniční prostředí. Pro malé pacienty připravují tvořivé dílničky, povídají si, čtou či hrají společenské hry. To ale zdaleka není to jediné, co pro děti děláme.

Dobrovolnictví u dětí v číslech

490

dobrovolnic a dobrovolníků ročně dochází za dětmi

50

zařízení s námi spolupracuje

930

dětí, kterým jsme loni přinesli radost

Dlouhodobě se věnujeme také návštěvám u dětí, které neměly to štěstí, aby vyrůstaly ve vlastní rodině. V dětských domovech, Klokáncích a dalších zařízeních se dobrovolnice a dobrovolníci věnují vždy konkrétnímu dítěti, navazují s ním blízký vztah a pomáhají tak k osobnostnímu a psychickému rozvoji dětí. Často je dobrovolník tím jediným člověkem, kterého může mít dítě jen a jen pro sebe.

I zde se situace v Česku naštěstí posouvá správným směrem a dětí v ústavní péči ubývá a naopak přibývá těch, které mohou prožít dětství v náhradní, pěstounské rodině. Dobrovolníci, kteří do těchto rodin dochází, pomáhají dětem přijmout lépe nové prostředí a stávají se jejich „parťáky“, staršími kamarády, se kterými děti mohou trávit volný čas, mohou jim důvěřovat a svěřit se s věcmi, které je trápí. A pěstounské rodiny zase vnímají jako velkou úlevu, když mohou svěřit dítě na 1-2 hodiny týdně do dobrých rukou vyškoleného dobrovolníka, který plně chápe situaci a může pozitivně působit na dítě. Zároveň rodičům poskytne čas pro odpočinek.

Kamarádství, které pomáhá

Roman je náš dobrovolník a za Ondrou pravidelně dochází do pěstounské rodiny. „Kamarádství s Romanem je pro Ondru velmi přínosné. Má ho rád a moc se na setkání s Romanem těší. Pro Ondru je mladý muž, který se mu věnuje, úžasný pro jeho vývoj osobnosti. Jsem za tuto spolupráci velmi ráda a děkuji také organizaci ADRA za úžasnou práci dobrovolníka Romana,“ říká Ondrova pěstounka, paní Drahomíra.

Pomozte nám dát dohromady více dvojic jako je Roman a Ondra

Zapojte se do ADRAběhu a podpořte dobrovolnictví v Česku. Výtěžek ze startovného putuje na koordinaci, pojištění a proškolení našich dobrovolnic a dobrovolníků.

Přinášíme dětem radost

V posledních měsících se naše dobrovolnická centra zaměřovala také na pomoc ukrajinským dětem, které do Česka uprchly před válkou. Jim a jejich rodinám ADRA poskytovala nejen materiální pomoc v prvních dnech, ale také tolik potřebnou psychologickou podporu. Děti mají za sebou často velmi traumatické zkušenosti, ze dne na den se ocitly v nové zemi, neznají jazyk, nemají zde přátele, rodinu, zázemí… V průběhu roku proto naše dobrovolnická centra pořádala pro děti desítky akcí a aktivit, od komunitních setkání, přes jazykové kurzy, doučování, příměstské tábory až po společné výlety či setkání ve vánočním čase.

Pokud bychom měli popsat podrobněji vše, co pro děti v Česku dobrovolníci a dobrovolnice ADRA dělají, byl by to opravdu dlouhý článek. Dětem ze sociálně slabších rodin pomáhají s učením i vyplněním volného času. Dochází do rodin s vícerčaty či za dětmi se zdravotním postižením. Máme programy pro děti s poruchou autistického spektra, ale nově třeba i program o zdravém životním stylu pro děti s nadváhou. Pořádáme dětské dny, mezigenerační setkávání dětí a seniorů, mikulášské besídky a mnoho a mnoho dalšího.

Mám ráda děti. A některé to mají moc těžké. Jako třeba ten „můj“ Dominik. Téměř nevidí, nechodí, nemluví. Chodíme se spolu dívat na vlaky, auta. A tu radost, jakou venku má, tou mne vždy nakazí. Loučíme se s úsměvem, na tváři i v srdci.
– dobrovolnice u dětí se zdravotním postižením Renata

Kvůli širokému záběru pro nás bylo letos i trochu obtížné najít společného jmenovatele pro motto jubilejního desátého ADRAběhu. Nakonec jsme ho ale našli. Co totiž mají všechny tyto dobrovolnické aktivity společného je, že přináší dětem i dospělým do životů radost. Pokud chcete i vy přinést trochu radosti těm, kteří to potřebují, připojte se k ADRAběhu a poběžte nebo klidně jen pojďte s námi. Jako vždy platí, že více než na počtu zdolaných kilometrů či na rychlosti záleží na tom, kolika lidem tím společně pomůžeme.