Jaké jsou největší humanitární výzvy současnosti a kde všude doma i ve světě pomáháme? Nabízíme výběr nejzajímavějších rozhovorů a reportáží, které o činnosti ADRA přinesla média v uplynulých týdnech. V červnu se naše pozornost i pozornost médií zaměřovala především na zničení Kachovské přehrady a jeho následky. Připomínalo se také výročí tornáda, které před 2 lety postihlo obce na jižní Moravě.

Zničení Kachovské přehrady

Ke zničení Kachovské přehrady došlo 6. června. Ještě ten samý den jsme ve spolupráci s ADRA Ukrajina začali organizovat humanitární pomoc, zejména dodávky pitné vody. „Je to nárazníková zóna, téměř kolem frontové linie. Lidé, kteří tam zůstali, doufali ve zlepšení. Snažili se válečnou situaci přežívat ve svých domech, které postupně opravovali. A to, že došlo ke zničení přehrady, je strašně špatná zpráva pro jejich psychiku,“ okomentoval dění v pořadu 90 na ČT 24  Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci ADRA, který dále přiblížil situaci na místě a naši konkrétní pomoc.

Pomoci na Ukrajině se média věnovala i v následujících dnech. „Další pomoc je nyní rozšířena nejen o pitnou, ale i užitkovou vodu. Dodání stanů, čističek vod, vysoušečů, dezinfekčních prostředků, záchranné vesty, mobilní WC a dále dle potřeb,“ popsala pro Deník N Renáta Benešová Chlebková z PR oddělení ADRA. O situaci na místě promluvil i Andrej  Arvensis na Českém rozhlasu v pořadu Ranní Plus. „Na místě máme tým našich koordinátorů. V prvních dnech je vždy třeba se zorientovat v dané situaci, zjistit rozsah škod a nastavit systém koordinace. Myslím, že lidí z humanitárních organizací je na místě dost, místní ukrajinská samospráva je také velmi dobře připravená.“

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum

Tornádo, které se prohnalo obcemi na jižní Moravě, způsobilo obrovské škody, ale vyvolalo také obrovskou vlnu pomoci a solidarity. Na místě jsme zasahovali i my a navazující aktivity nekončí ani dva roky po tornádu. „Při tornádu došlo poprvé v tak velkém objemu k velmi úzké spolupráci organizací zasahujících v terénu s nadacemi, které umí získat finanční pomoc. Vybrané prostředky se daly takříkajíc na jednu hromadu a společně se rozhodovalo, jak je co nejefektněji a nejspravedlivěji rozdělit mezi zasažené domácnosti. Podařilo se postupovat podle jednotné metodiky a finanční pomoc se k zasaženým dostala v rekordně krátkém čase,“ přibližuje specifika tornáda Josef Koláček. Právě na průběh pomoci a vzájemnou spolupráci se zaměřuje evaluační výzkum, na kterém se podílí řada organizací zapojených do pomoci při a po tornádu. O probíhajícím výzkumu informoval portál Listy jižní Moravy.

Vedoucí našeho dobrovolnického centra je ženou regionu

Velká gratulace směřuje k naší kolegyni Ivě Kyselové, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice. Její mnohaletou práci ocenili hlasující v anketě Žena Českobudějovicka. „Sociální oblast je poměrně široká a jejím společným jmenovatelem je pomoc a podpora. Pokud se člověk rozhodne věnovat tomuto oboru, předpokládá to jistou míru empatie v něm samém, ale také odvahu, odhodlání a chuť měnit svět k lepšímu. Iva se věnuje dobrovolnictví v domovech pro seniory, angažuje se v pomoci uprchlíkům od počátku války na Ukrajině, stojí za organizací ADRA běhu, je členkou KIP týmu, který se vždy aktivuje při mimořádných událostech. Je velmi skromná, čestná a srdečná. Moc ráda jsem se s ní viděla, kdysi jsme totiž byly spolužačky a už tehdy jsem u ní pozorovala mimořádné sociální cítění a samaritánství,“ řekla při předávání prestižního ocenění Dagmar Škodová Parmová, primátorka Českých Budějovic. O výsledku ankety a slavnostním předání informoval Českobudějovický deník.