Před pár dny odcestovalo do městečka Itibo v Keni dalších pět budoucích lékařů z Česka. Medici jezdí na stáže do zdravotního střediska, které tam opravila a provozuje ADRA, už šestým rokem. Čekají je zážitky, které je nepochybně profesně posunou kupředu.

Když přivezli na kliniku v Itibu dvouletou popálenou Anitku, museli se čeští lékaři hodně obrnit a nepropadat zoufalství. Na první pohled vypadal případ dost beznadějně. Holčička spadla do vroucího mléka a rodina ji přivezla ve stavu, kdy se její tkáň začala rozkládat, rány zapáchaly a nastávala sepse. „Měla popáleniny II. stupně, na mnoha místech i III. Zasažená byla na pětašedesáti procentech těla.  Tím, že s ní rodiče přišli až po čtyřech dnech od úrazu, měla již dívenka rozjetou celkovou infekci a vysoké teploty. Takový případ by se v Čechách ihned po úraze řešil okamžitým leteckým převozem na speciální kliniku v Praze, kde by byl pacient uveden do umělého spánku a všechna ošetření by se prováděla za nejpřísnějších sterilních podmínek,“ srovnává vedoucí Aleš Bárta, který v Itibu vede pod hlavičkou Adry lékařskou kliniku, do níž jezdí čeští lékaři stáže. Jenže možnosti kliniky byly v tomto případě podle jeho slov sice omezené, ale přesto mnohonásobně lepší než ve spádové nemocnici. „Byla to velká sázka do loterie, zda se podaří holčičku uzdravit. Denní převazy a nekrektomie slavily úspěch a po měsíci holčička odcházela vyléčena domů. Neměla ani tak velké následky, jak je u podobných případů běžné,“ líčí Bárta a dodává, že bez pomoci českých lékařů by dítko nejspíš zemřelo.

Drsná, ale cenná praxe

Zdravotníci v ItiboADRA provozuje zdravotnické středisko Itibo již od roku 2006. Studenti Lékařské fakulty Karlovy univerzity sem jezdí od roku 2008. Pro velký zájem o stáže už musí klinika v Itibu pořádat výběrová řízení. „Zájemci se hlásí ze všech lékařských fakult bez ohledu, zda jsou z Prahy, Brna, Hradce Králové nebo Olomouce. Pokud splňují podmínky výběru, jsou zařazeni mezi potenciální adepty,“ vysvětluje Aleš Bárta. Stáže jsou většinou čtyřtýdenní, v jednom „turnusu“ jsou vždy čtyři všeobecní lékaři a jeden stomatolog. Studenti pracují společně s místními zdravotníky pod jeho vedením nebo vedením MUDr. Dity Smíškové. Postupně si projdou prací v porodnici, poznají porody v jiné kultuře a naučí se improvizovat na chirurgickém a úrazovém operačním sálku. Ošetřují také lidi nemocné HIV/AIDS, seznamují se s mnoha tropickými chorobami, které v Evropě už asi nikdy neuvidí a poznají místní etnikum kmene Kisii, který v Itibu žije.

„Studenti ale hlavně získají odpovědnost za svěřené pacienty, což je velká deviza pro jejich rozvoj a kterou mimo vše výše popsaného mohou u nás dělat,“ podotýká Bárta. Jeden měsíc v Itibu je jinými slovy pro evropského lékaře zkušenost na celý život. „Mnoho z nich mi říká, že pobyt jim dal víc než šest let praxe v české nemocnici. Tím, že je naše klinika v širokém okolí jediná, léčí se tu pacienti s různými potížemi. Od nachlazení až po závažná onemocnění vyžadující intenzivní péči, otravy, zemědělské úrazy, kriminální zranění – znásilnění, napadení mačetou a tak dál,“ vyjmenovává Bárta. 

Projekt rekonstrukce zdravotního střediska v Itibu v Keni zahájila ADRA ČR v roce 2006. Vesnice Itibo neměla do té doby dostupnou a kvalitní lékařskou péči, jedinou alternativou byla nemocnice Nyamira, která se však potýká s nedostatkem kapacit a kvalifikovaného personálu. 

Středisko můžete podpořit právě teď:

dms

Itibo můžete podpořit také zasláním DMS ve tvaru DMS KENA na tel. číslo 87 777 (Cena jedné DMS je
30 Kč, ADRA obdrží 28,5 Kč). Při odeslání DMS KENA ROK Vám bude každý měsíc odečtena částka 30 Kč.