Je mi 48 let, pracuji na obchodním oddělení v jedné strojírenské firmě a mám dvě již dospělé děti. Můj život byl naplněný prací a rodinou. Volný čas jsem trávila většinou na procházkách, nebo u televize. Když mi zavolala moje kamarádka a vedoucí dobrovolnického centra Zdeňka Severinová, zda bych chtěla chodit jako dobrovolnice do pečovatelských domů nebo do nemocnice, byla jsem v rozpacích.

V hlavě jsem měla spoustu otázek, ale v srdci sílící touhu být prospěšná. Jak mě ale ti nemocní nebo starší lidé přijmou? Budou si chtít povídat s cizím člověkem? Zvládnu pohled na nemocné, dokážu nevnímat některé nepříjemné pachy?

Všechny tyto obavy se velmi brzy rozplynuly. Za ty dva roky, co chodím na oddělení dlouhodobě nemocných, můžu jen říct „děkuji ti Bože za ty úžasné opravdové chvíle“. Čas, jako kdyby se zde skoro zastavil, život má úplně jinou hodnotu i slova i vztahy, než za zdmi nemocnice. Procházím vždy se starými časopisy jeden pokoj za druhým. Někdo jen naslouchá a třeba jen chvíli, někdo si potřebuje povídat, někdo držet za ruce. Jiný chce číst, či něco podat, dívat se do očí a usmívat. Všichni ale, potřebují člověka. Oni potřebují nás a my je! Můj život se změnil. Je bohatší o stovky úsměvů, které jsem dala a dostala, o desítky životních příběhů, které jsem slyšela a dokonce i o přátelství, která vytrvala i po odchodu z nemocnice. Věřím, že stejně tak může i Vás naplnit služba druhým lidem radostí a vděčností.

Jana, dobrovolnice DC ADRA Znojmo

 

Chcete se stát dobrovolníkem ve znojemské nemocnici? Kontaktujte Dobrovolnické centrum ADRA Znojmo zde.