S dobrovolnictvím u ADRY jsem začala před rokem, kdy jsem se rozhodla docházet do Denního centra pro seniory ve Znojmě. V tu dobu jsem si také shodou okolností pořizovala britskou krátkosrstou kočku – Fergie. Při pročítání všech možných informací o kočkách, jsem narazila na pojem Felinoterapie, o kterém jsem doposud neměla ani ponětí. Každý zřejmě zná canisterapii (psi), hipoterapii (koně)… Felinoterapie je založená na stejném principu:

Jedná se o léčebný kontakt mezi člověkem a kočkou, neboli o psychosociální a rehabilitační metodu podpory zdraví využívající pozitivního působení kontaktu. Základem felinoterapie je využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie kočky schopné odnímat bolest a utrpení, schopnost navozovat duševní harmonii a napomáhat najít ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života potřebným, odnímat pocit osamění, zklamání, opuštěnosti, vytvářet pocit jistoty a bezpečí. Všeobecně známé jsou účinky při snižování krevního tlaku, podpůrná léčba psychických potíží, stresu, pocitů úzkosti a fóbií formou bezprostředního kontaktu a doteku.“

A tak jsem to s Fergie zkusila. Jelikož je od mala zvyklá na kontakt s lidmi, nebyl to až takový problém. Za seniory s ní občas docházím, a je až neuvěřitelné, jak je pravdivá skutečnost, že kočky vycítí špatná a nemocná místa. Ne jednou jsem se o tom přesvědčila tím, že klientovi našla ochrnutá místa jeho těla a na jiná ani nechtěla jít.  Pro klienty je to odreagování od všedního dne, a mě to dělá radost, že je spokojenost na obou stranách.

Kateřina Krátká, dobrovolnice DC ADRA Znojmo