Od dubna dochází pravidelně do Domova důchodců Božice naše dobrovolnice Renata a Šárka s pejskem Richim.

Richi je zlatý retriever a v loňském roce složil zkoušku v Canisterapeutickém sdružení Jižní Morava.

Dobrovolnice jsou z práce v domově pro seniory nadšené a uvádí příklady některých aktivit, které s Richim a seniory dělají.

Hra, co je v pytlíčku?

Do pytlíčku dáme předměty Richiho (míček, hřebeny, kartáček na zuby, obojek…), a klient poznává, co je to za věc, jak se použije a následně na Richim může vyzkoušet. Procvičujeme hmatové vnímání, myšlení a paměť.

Házení hračky či míčku psovi

Rozvíjíme hrubou motoriku a pohybovou koordinaci. Používáme různé druhy předmětů na házení. Jako motivaci jsme vyrobili tabuli, kde je fotka Richiho a klienti i Richi obtiskli svoje ruce kolem něj.

Péče o psa

Česání, hlazení, čištění zubů.

Povely

K tomu využíváme kostku. Je molitanová, barevná. Klient hodí kostkou a padne číslo. Klient číslo řekne (základní počet) a dostane na papírku napsaný povel, ten musí říct Richimu. Když ho pes splní, může mu dát klient pamlsek. Procvičujeme tím komunikaci, motoriku, paměť, podporujeme sebevědomí.

Hra co je to?

Máme nafocené fotky Richiho, detaily, a vytisknuté na velkém papíru. Klient musí uhodnout, co je to za část těla psa (oko, ocas, tlapka, jazyk, nos). Procvičujeme zrak, myšlení, komunikaci.

Psi v životě člověka

Máme obrázky psů (vodící, lovecký, tažný, ovčácký, policejní…), a klienti poznávají, co má pejsek za profesy. Rozvíjí myšlení, komunikaci, rozšiřují si vědomosti.

Dále chodíme za klienty na pokoj, kde si povídáme, hladí Richiho, dávají mu pamlsky a pokud chtějí, dáme jim ho do postele.

Snažíme se vymýšlet nové hry a nápady.  Pro nás je to příjemně strávený čas, a když vidíme, že to klienty baví, usmějí se a mají radost z toho, co děláme, tak to je největší odměna. Jde vidět, že někteří si už pamatují jméno, už ví, jak dávat některé povely, postupně se to zlepšuje. Jsou na nás moc hodní, i když to děláme jen pro radost a učíme se za pochodu, tak je to vždy krásné odpoledne.

 

Děkujeme dobrovolnicím a Richimu za aktivní zapojení a pomoc seniorům.