Kamion s humanitární pomocí pro lidi zasažené konfliktem na Ukrajině, který společně vysílá organizace ADRA ve spolupráci s firemními partnery a přepravní společností Zásilkovna, je již na cestě. Pomoc směřuje do oblasti Zakarpatí, kam nyní jako do bezpečnější části země směřují desetitisíce lidí. Přesné místo určení organizátoři z bezpečnostních důvodů nesdělují.

„Vypravovat z České republiky kamion s humanitární pomocí lidem zasaženým válkou je pro nás jako vracet se v čase. Takto jsme pomáhali před 30 lety v našich začátcích, kdy jsme tímto způsobem podporovali lidi v zemích bývalé Jugoslávie. Poskytování humanitární pomoci se od té doby proměnilo, primárně se vždy snažíme zajišťovat potřebné věci až na místě. V situaci, kdy na Ukrajině začíná být například problém s potravinami, je však potřeba sáhnout i po této formě pomoci,” vysvětluje ředitel organizace ADRA, Radomír Špinka.

Přepravní společnost Zásilkovna pomáhá nejen s převozem, ale i se zajištěním skladovacích prostor a přispěla také finančním darem. „S organizací ADRA spolupracujeme dlouhodobě a když začala na Ukrajině válka, okamžitě jsme nabídli naši pomoc v tom, v čem jsme nejlepší – ve spojení technologií a logistiky,” říká Kamil Chalupa, PR a CSR Manager Packeta Group.

Zásilka byla sestavena na základě přesných požadavků ze strany ADRA Ukrajina, která monitoruje potřeby přímo na místě. Se zajištěním materiální pomoci významně pomohla Nadace Terezy Maxové a materiálními dary přispěly firmy Country Life, Hero, Jacobs DE, Rossmann a T-Mobile (řazeno abecedně). Zásilka obsahuje například palandy, matrace, elektrocentrálu, powerbanky a SIM karty, ale i trvanlivé potraviny, pleny, vlhčené ubrousky, hygienické potřeby a mnoho dalšího. Potraviny byly zčásti zajištěny sbírkou organizovanou společností Passerinvest mezi zaměstnanci firem v areálu BB Centra na pražské Brumlovce.

Dnešní zásilka je první, ale nikoli poslední, kterou ADRA ve spolupráci s firemními partnery chystá. Již nyní se připravují další dva kamiony, přímo na Ukrajině jsou pak zajištěny dva sklady o celkové kapacitě až 700 palet. Organizaci ADRA se také nadále daří zasílat na Ukrajinu i finanční prostředky. Již odeslala tři platby finanční pomoci v celkové výši více než 11 000 000 Kč, která je prostřednictvím partnerů na místě využita na zajištění životních potřeb lidí zasažených konfliktem.

Kontakt pro média

Renáta Chlebková

CSR - spolupráce s firmami
+420 734 366 232
renata.chlebkova@adra.cz