Na dnešek (1. 10.) připadá Mezinárodní den seniorů. Naše dobrovolnická centra proto po celé republice pořádají nejrůznější akce, aby seniorům a seniorkám jejich svátek zpříjemnilaA nejen jejich svátek. Radost a blízkost do života starších lidí přináší ADRA po celý rok. 

Zábava pro seniory? Nejen křížovky, ale třeba i jízda rikšou

Jednou z našich dlouhodobých aktivit je dobrovolnictví u seniorů a seniorek v domovech pro senioryTuto službu zajišťují naše dobrovolnická centra ADRA, kterých v tuto chvíli působí 15 po celé republice. Jejich cílem je propojovat lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují. Jen za první půlrok tohoto roku se do dobrovolnictví u seniorů zapojilo 991 dobrovolnic a dobrovolníků. Společně pak s celkem 2 665 seniory a seniorkami strávili 15 039 hodin! 

Dobrovolnictví u seniorů leden-červen 2021

991

dobrovolnic a dobrovolníků

2665

seniorů a seniorek

23305

společně strávených hodin v domovech i domácnostech

A jak takový společný čas vypadá? Různě. Smyslem našich dobrovolnických návštěv je především přinést starším osamělým lidem do života radost a blízkost. Dobrovolníci a dobrovolnice pravidelně a dlouhodobě dochází za konkrétním člověkem, navazují s ním vztah a vznikají tak skutečná přátelství. Naši dobrovolníci a dobrovolnice jsou často jediní, kdo seniory pravidelně navštěvují. A shodují se, že tyto návštěvy jsou obohacující i pro ně samotné.

S příchodem dcery se toho změnilo hodně. Například i to, že člověk najednou zůstal tak nějak odříznutý od společnosti. Ale vlastně to byla jen příležitost, jak si najít přátele někde úplně jinde. Třeba tam, kde jsou od společnosti odříznutí také. Mít babičku je bezva, mít dvě, to je ještě lepší – ale mít tři?! Ono totiž někdy „více“ opravdu znamená „více“.
dobrovolnice Zuzka

Dobrovolnictví se také nevěnují pouze mladí lidé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Celých 17 % našich dobrovolníků a dobrovolnic jsou lidé, kteří jsou sami v seniorském věku. Darování času druhým je naplňuje a přináší pocit smysluplnosti

Moje dcera je také dobrovolník. Tak o tom krásně mluvila, že jsem to chtěl také zkusit. Jsem rád, že mohu zpříjemnit dny někomu, kdo je jinak prožívá o samotě. Člověk by neměl být sám.
Jarda, dobrovolník – senior

Návštěvy probíhají většinou jednou týdně v rozsahu jedné až dvou hodin. Jak spolu daná dvojice tento čas naplní, už záleží jen na nich. Obvykle si společně povídají, chodí na procházky, dobrovolníci předčítají z knih či novin, oblíbené je i luštění křížovek či hraní společenských her. Ale dobrovolnictví může mít i „akčnější“ podobu. V Ostravě a dalších městech například ve spolupráci s dalšími organizacemi zakoupili cyklorikšu, na které mohou dobrovolníci provézt seniory městem. Rikša je mezi seniory velmi oblíbená a půjčují si ji i další domovy seniorů. Projekt podpořila i řada známých osobností z Moravskoslezského kraje, jako například zpěváci Mirai či Martin Chodúr.

Dobrovolníci až do domu

I senioři, kteří žijí samostatně ve svých domácnostech, často potřebují cítit blízkost a zájem druhé osoby, ať už vrstevníka či člověka o generaci mladšího. Právě pro ně je určen náš program dobrovolnictví v domácnostech. Ten se rychle rozrůstá a získal na významu i díky epidemii COVID-19 a opatřením, která uvrhla řadu lidí do izolace. Za první půlrok roku 2021 navštěvovali naši dobrovolníci a dobrovolnice celkem 147 seniorů a seniorek v domácnostech a strávili s nimi 8 266 hodin. Doprovází je k lékaři či do obchodu, povídají si či jinak zpříjemňují den. Jejich přítomnost a podpora pomáhá starším lidem znovu získat sebevědomí a novou chuť do života.

Šik v každém věku aneb co chystáme na Den seniorů

Kromě dobrovolnických návštěv organizují naše centra celoročně i spoustu dalších akcí a aktivit. A Den seniorů si uspořádání něčeho obzvlášť speciálního přímo žádá. V Dobrovolnickém centru ADRA Ostrava tak v rámci mezigeneračního setkávání proběhnou nejrůznější programy, senioři se například budou moci nechat hýčkat masážemi v rámci „beauty day“. Ve Frýdku-Místku již úspěšně zorganizovali prodejní burzu oblečení. Senioři si mohli nakupovat oblečení přímo v domově a moc si to užili. A ve Znojmě zase chystají 3. října „seznamovací“ odpoledne s hrami a písničkami, kde budou mít (nejen) senioři žijící v domácnostech možnost potkat se a popovídat si.

Pokud vás zajímá, zda nějaká akce probíhá i ve vašem okolí, podívejte se na naši mapu dobrovolnických center, kde všude působíme. O svých aktivitách informují naše dobrovolnická centra na svých samostatných webových stránkách, odkazy na ně naleznete zde.

Přejeme všem seniorům a seniorkám k jejich dni hodně životního elánu.

Chcete se také zapojit?

I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji nejvíce potřebují. Přidejte se k nám a věnujte se dobrovolnictví u seniorů a seniorek!