Advent a Vánoce jsou pro většinu z nás svátečním časem radosti a blízkosti, pro děti časem těšení na dárky, pro křesťany časem oslav příchodu Ježíše Krista na zem. A my v Adře víme, že jsou i časem otevřených srdcí a solidarity s těmi, kdo nemají v životě to štěstí, aby se mohli těšit z dostatku materiálního či dostatku lidské blízkosti. Letošní Vánoce jsou také prvními, a doufejme, že posledními, které kvůli válce na Ukrajině musí miliony lidí trávit daleko od domova, odloučeni od svých rodin a přátel.

Děti čekají na dárky a neztrácejí víru v kouzla, ale moc se jim stýská po domově a po otci. Nový rok je bezesporu magický čas a je velmi zajímavé vidět, jak se tento svátek slaví v České republice. Plánujeme slavit jako vždy v rodinném kruhu, ale poprvé bez otce je to velmi smutné…
– Vladislava B.

ADRA se snaží těm, kteří našli útočiště v naší zemi, alespoň trochu zpříjemnit předvánoční a vánoční čas. A vy zase můžete spolu s námi prostřednictvím zimního humanitárního balíčku připomenout lidem, kteří z různých důvodů zůstali na Ukrajině, že jsme na ně nezapomněli a že jim pomůžeme překonat nelehké období.

Pomozte lidem na Ukrajině přečkat zimu

Zakoupením Zimního humanitárního balíčku nám pomůžete zajistit lidem na Ukrajině základní životní potřeby – potraviny, teplé oblečení, deky, ale třeba i opravy topení, oken či dveří.

Není Mikuláš jako Mikuláš

I když se na Ukrajině slaví Vánoce o pár dní později než v Česku a liší se i zvyky a způsob oslav, společně strávený čas s rodinou a přáteli je tím, co nás v obou zemích spojuje. ADRA proto přichystala pro uprchlíky z Ukrajiny, v drtivé většině ženy a děti, nejrůznější společné akce, které přibližují české tradice, ale především chtějí nabídnout přátelské prostředí a otevřené společenství, kde se budou všichni cítit vítáni a alespoň na chvíli zapomenou na to, jak se jim život ze dne na den změnil k nepoznání.

Vánoce pro mne letos nejsou skutečnými svátky, vždyť nejsme doma a v naší zemi je válka. Ale vánoční stromky a úsměvy dětí zůstávají. Denys má slavnostní náladu, má radost z vánočních stromků, čeká na dárky. Žijeme s nadějí a doufáme v lepší časy.
– Natalia M.

Díky finanční podpoře Air Bank může pořádat akce pro děti i dospělé všech 15 našich dobrovolnických center ADRA. V Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Frýdku-Místku a na mnoha dalších místech už tak jsou v plném proudu společná setkání, tvoření, mikulášské besídky, zdobení stromků, koncerty a další krásné aktivity. Jednou z nich jsou v Česku tradiční “mikulášské besídky”. Postava Mikuláše je ukrajinským dětem dobře známá a je pro ně ještě významnější než pro ty české. Na Ukrajině totiž dárky nenachází děti pod stromečkem, který se strojí až na Tři krále, ale nosí je právě Mikuláš, který chodí 19. prosince a dárky nechává většinou u postele. Čerta ukrajinské děti neznaly, ale nebojte, naši adráčtí čerti děti nestrašili, ale pobavili. Společnou tradicí je pak zpívání koled či říkání básniček u ozdobených stromků na náměstích či ve školách.

Na Vánoce spolu - napříč generacemi i národy

Podstatou a posláním našich dobrovolnických center je propojování lidí, mnoho z plánovaných akcí je určeno jak ukrajinským, tak českým dětem. A nejen jim. V České Lípě již počátkem listopadu proběhlo společné setkání a děti se už teď moc těší na turnaj ve “Člověče, nezlob se”. Víže, že ukrajinské děti tuto hru vůbec neznaly? Tak ji dostaly už s předstihem jako dárek od Mikuláše, aby na turnaj mohly trénovat. V Příbrami si zase české i ukrajinské děti užily vánoční setkání s koncertem. A hned několik našich center krásným způsobem propojilo aktivity pro seniory s programem pro děti i dospělé z Ukrajiny. Nesmírně nás těší, že mnozí z těch, kterým se dostalo pomoci, nyní sami dobrovolnicky pomáhají osamělým lidem, kteří to potřebují.

Setkání v domově pro seniory pro mne bylo nesmírně zajímavé a užitečné. Byla to neuvěřitelná dávka motivace, impuls jednat, dělat více dobrých skutků a myslet pozitivně!
– Inna, dobrovolnice z Ukrajiny

V Brně koncem listopadu například ukrajinské dobrovolníci společně se seniorkami a seniory zdobili adventní věnce. V Liberci či Frýdku-Místku takto mezigeneračně při kreativním setkání vznikly vánoční dárky, které ukrajinské děti věnují svým maminkám. V havířovském seniorcentru proběhne tvoření vánočních přání a děti je budou moci poslat svým babičkám, dědečkům, tatínkům i kamarádům, zkrátka svým blízkým, kteří zůstali na Ukrajině.

Dnes jsem se stala součástí dobrovolnické skupiny, která organizovala výrobu věnců v domově pro seniory. Poznala jsem úžasné lidi a společně jsme vytvořili nejen vánoční věnce, ale i vánoční náladu. Je tak krásné, že existuje možnost sdílet svůj úsměv s těmi, kteří to potřebují.
– Lesia, dobrovolnice z Ukrajiny

Věnujte dárek, který zahřeje u srdce i doopravdy

Lidem, kteří zůstali na Ukrajině, samozřejmě neposíláme “jen” přáníčka od dětí. Na Ukrajině je stejně jako u nás nyní zima, na řadě míst i mnohem mrazivější. Statisíce lidí musely opustit své domovy a přesunout se do bezpečnějších částí země. Někteří zůstali nebezpečí navzdory, protože nemohli zanechat své blízké bez pomoci nebo zkrátka neměli kam jít. Často se jedná o starší či nějakým způsobem hendikepované lidi. Ztratili často i to nejzákladnější, co člověk k životu potřebuje. A právě jim ADRA dlouhodobě pomáhá a v této pomoci pokračuje i nadále.

Zakoupením humanitárního balíčku můžete i vy pomoci lidem zasaženým válkou přečkat zimní období a zajistit jim základní životní potřeby – potraviny, teplé oblečení, deky, ale třeba i opravy topení, oken či dveří, které byly ve válce zničeny. Dárcovský certifikát na zimní humanitární balíček navíc můžete někomu věnovat a darujete tak smysluplný dárek, který pomáhá. Děkujeme, že pro vás Vánoce nejsou jen o slavnostně prostřeném stolu a drahých dárcích, ale především o vzájemné blízkosti, pomoci a o naději.