Chtěli byste se zbavit nepotřebných věcí a zároveň podpořit dobrovolnictví? Máte po jarním úklidu ve skříni spoustu vyřazeného oblečení? A věděli jste, že až 39 tisíc tun oblečení ročně se neprodá a končí na skládkách? Pokud neradi plýtváte, ale naopak rádi pomáháte a šetříte přírodu, máme pro vás řešení.

Zná to asi většina z nás. Krásné šaty, které jste na sobě měla naposledy na svatbě dcery a od té doby na ně nebyla vhodná příležitost. Džíny trpělivě čekající, až zhubnete těch pár kil navíc. Svetr od babičky, který se vám nelíbí a nikdy jste ho nevzal na sebe… Všechno toto oblečení čeká většinou nevyhnutelný osud – ze skříně putuje v lepším případě do kontejneru na textil, v horším případě do popelnice. Odtud pak směřuje na skládky a často přitom urazí ještě předlouhou cestu – do chudých afrických či latinskoamerických zemí, kde se pak hromadí a rozkládat se bude až stovky let. Produkuje přitom skleníkové plyny a do prostředí vylučuje barviva a často i toxické látky. Nemusí to tak ale být.

Druhá šance věcem i lidem

Jednou z cest, jak výše zmiňovaným problémům předcházet, je poslat zachovalé věci, pro které již nemáme využití, zpátky do oběhu. Že se babička netrefila do vkusu vám ještě neznamená, že svetr se sobem nepotěší někoho jiného. Nejen zachovalé oblečení, ale i boty, hračky, spotřebiče, kuchyňské potřeby, to vše můžete darovat do některého z našich charitativních ADRA obchodů.

Návštěvou, nákupem i darováním pomáháte hned třikrát. Dáváte druhou šanci věcem, druhou šanci lidem a podporujete dobrovolnictví v daném městě. Jak to funguje? U věcí je to jednoduché. Vy věc darujete a my ji zařadíme do nabídky našeho obchodu, kde si ji mohou zákazníci a zákaznice za férovou cenu koupit. Místo cesty na skládku ji čeká cesta k novému majiteli, kde může sloužit třeba další dlouhá léta.

ADRA obchody jsou pro mě způsob, jak mít volněji v bytě, a ještě zažít dobrý pocit z pomoci.
-Karolina, maminka 3 dětí

Jak je to s druhou šancí lidem? V našich obchodech pomáháme ve spolupráci s místními úřady práce zapojit dlouhodobě nezaměstnané do pracovního procesu. Během ročního zaměstnání u nás získají pracovní návyky, zkušenost, naučí se komunikovat se zákazníky a v neposlední řadě mají i jistotu výdělku. Poté je pro ně snadnější najít další pracovní uplatnění. Například paní Jana z Prahy byla dlouho na mateřské dovolené a poté se jí nedařilo najít práci. Šanci dostala jako prodavačka v charitativním obchodě ADRA. Je to praktická žena a ochotně pomůže zákaznicím i zákazníkům najít právě to, co potřebují. Líbí se jí nové využití věcí a ráda mluví s lidmi

Některé charitativní obchody nabízí také pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci – např. lidem bez domova, obyvatelkám azylových domů, lidem propuštěným z výkonu trestu. Na základě potvrzení ze sociálního odboru mohou lidé v sociální a finanční nouzi získat oblečení nebo hygienické balíčky zdarma v našich sociálních šatnících, kterých provozujeme po celé republice celkem 12.

Chodil jsem do šatníku, protože mi tam pomáhali. Dali mi oblečení, teplý kabát a jiné věci. Když jsem už jejich pomoc nepotřeboval, chtěl jsem pomáhat taky. Začal jsem tedy chodit do obchodu jako dobrovolník. Dává mi to smysl, ADRA mi změnila život.
– Otto

A do třetice, darováním i nákupem v charitativních obchodech podpoříte činnost dobrovolnického centra, které daný obchod provozuje. Výtěžek z prodeje zboží z druhé ruky se totiž využívá na činnost dobrovolnických center. ADRA vyhledává dobrovolníky a dobrovolnice, školí je, pojišťuje a především propojuje s těmi, kdo jejich pomoc potřebují. Dobrovolnice a dobrovolníci docházejí nejčastěji za seniory, ale také za dětmi z dětských domovů či hendikepovanými lidmi, dělají jim společnost, povídají si s nimi, organizují akce atd. Jen v loňském roce ADRA koordinovala 4 632 dobrovolníků, kteří navštívili 6591 lidí. Díky charitativním obchodům se loni podařilo dobrovolnictví podpořit částkou 2 500 000 Kč.

Nový život starým věcem

Naše charitativní ADRA obchody najdete již ve 21 městech České republiky, mezi poslední přírůstky patří charitativní obchod v České Lípě a jubilejní 30. ADRA obchod jsme počátkem dubna otevřeli v Příbrami. Otevření obchodu plánujeme také v Brně. Důvody, proč lidé do obchodů ADRA chodí, jsou různé. Šetrnost vůči planetě i peněžence. Složitější ekonomická situace rodiny, touha objevit něco originálního nebo chuť pomáhat dobré věci. Charitativní obchody mají řadu funkcí, kromě podpory dobrovolnictví se významně podílely také na zvládnutí uprchlické vlny po začátku války na Ukrajině a sloužily jako sběrná místa i výdejny základních potřeb pro lidi prchající před válkou. Jsou i příjemným místem pro setkávání a sdílení praktických zkušeností. A to už je dost důvodů, proč některý z nich navštívit a podpořit! Srdečně vás zveme, abyste spolu s námi naplňovali motto charitativních obchodů a přišli k nám nakupovat, darovat i pomáhat.