Také v únoru a březnu byla ADRA pravidelně zmiňována v českých médiích – ať už v souvislosti s mezinárodními tématy, jako je omezení zahraniční pomoci ze strany USA nebo české zdravotnické mise v Keni, tak i díky příběhům dobrovolníků a rozvoji lokálních aktivit v regionech. Média přinesla nejen reportáže z charitativních obchodů, ale i výzvy k dobrovolnictví a zprávy o aktuální humanitární pomoci při přírodní katastrofě.

Mezinárodní pomoc Adry

Do popředí se během února ve spojitosti s Adrou dostalo například téma, které se pojilo s restrikcemi amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž omezil financovaní neziskových organizací včetně USAID, což se dotklo i některých projektů celosvětové sítě ADRA. Hned 1. února se tématu věnoval iDnes v článku „Trump utáhl kohouty s penězi pro neziskovky. Pocítí to i běženci v Česku“. O několik dní později k problematice promluvil i ředitel Adry Radek Špinka ve vysílání Českého rozhlasu, když zmínil, že české pobočky se omezení financí, na rozdíl například od americké Adry, tolik nedotýká. 

Toto téma se objevilo také v článku „Neziskovky pomáhají na Ukrajině i v Česku. Kvůli Trumpovi mají ale problém“ na TN.cz, které se ovšem zabývalo zejména tiskovou konferencí k výročí ruského vojenského útoku na Ukrajinu. Nevládní organizace tehdy prezentovaly svou pomoc z minulých měsíců a za Adru promlouval ředitel Špinka. Jeho projev živě přenášela stanice ČT24.

Výstupy z tiskové konference, na níž zaznělo, že tuzemské neziskovky pomohly za poslední tři roky už 3,6 milionům Ukrajinců v celkové hodnotě přes 6,9 miliardy korun, zpracovaly také redakce Českého rozhlasu, České televize, Seznam Zpráv a v tištěném provedení i MF DNES. V médiích bylo připomenuto například, žeADRA, která se v počátcích konfliktu zaměřovala převážně na materiální pomoc na hranicích, začala po opadnutí velkého náporu uprchlíků pomáhat také hlouběji na ukrajinském území. Zajistila například evakuační autobusy, které svážely lidi z napadených oblastí do míst, kde bylo klidněji. Od minulého roku se věnuje hlavně obnovování zdrojů pitné vody. V březnu s aktuálními informacemi přispěchaly ještě Novinky.cz, které zmínily, jak se peněžní pomoc vyvíjela po jednáních v Bílém domě.

Osamělost, dobrovolnictví a ADRAběh

Začátkem února Adře nahrála na smeč i redakce Světa ženy, která se věnovala tématu osamělosti, tedy zacílení letošního ADRAběhu. V textu „Samota jako největší strašák seniorů: Jak se vyhnout osamělosti ve stáří? Poradí sami senioři“ redaktorka zmínila, že osamělost je vážným problémem, kterému čelí více než třetina seniorů v Česku, a může mít závažné zdravotní důsledky – mezi nimi deprese a zhoršení kognitivních funkcí. „Pro ty, kdo ve svém životě nikoho blízkého nemají, jsou tu naši dobrovolníci a dobrovolnice. Dochází do domácností, domovů pro seniory, zdravotnických a dalších zařízení a dělají společnost nejen seniorům a seniorkám, ale i dlouhodobě nemocným, hendikepovaným lidem či dětem v dětských domovech,“ připomíná článek pomoc Adry. 

Jak bylo zmíněno o několik řádků výše, rovněž ADRAběh letos upozorňuje na toto důležité téma: „ADRAběh 2025 je víc než jen sportovní výzva. Je to příležitost ukázat, že nám na druhých záleží. Tvůj pohyb pomůže podpořit dobrovolnictví, které přináší lidem společnost, radost a naději,“ zmiňuje aktualita na webu Adry. 

Zajímavým příspěvkem na portálu Dobrovolnik.cz byl pak článek o našem koordinátorovi dobrovolníků z DC ADRA Liberec Ondřeji Janetovi. V textu „Dobrovolnictví vdechuje život“ se seznámíte s kroky, které jej k tomuto poslání přivedly. „Ondrův pestrý život plný mezních zkušeností a zážitků by vydal přinejmenším na jednu dlouhou strhující knihu. My se však dnes budeme soustředit na Ondrovy kroky v Liberci, kam se Božími cestami dostal až z Afriky,“ zaznívá v úvodu, což bezesporu svádí k přečtení. 

ADRA se v únoru objevila mimo jiné také v článku „Sbírce pro ADRU pomohli i žáci ostravské zdrávky“ Moravskoslezského deníku. Tento počin škola opakuje tradičně, což v příspěvku shrnul učitel Kamil Vašták: „Každým rokem nás překvapuje, kolik věcí se nám podaří vybrat, a letošní sbírka opět předčila naše očekávání. Celkem se nám podařilo naplnit přes 20 obřích tašek a pytlů“. 

Pomoc v keňském Itibu

V březnu získala prostor ve dvou případech také zdravotnická pomoc v keňském Itibu, kde pod hlavičkou Adry působí čeští zdravotníci. Nejenže se tématu věnoval rozhovorZ lékařské mise v Keni mám strach, ale nadšení nad tím zatím převládá s mladou lékařkou Alexandrou Gvozdevou pro server Příbram.cz, ale také článek Studijní pobyt v Itibuna webu Vojenské lékařské fakulty Univerzity obrany, kde studenti popsali svou zkušenost s pobytem. Oba texty ukazují, že pomoc druhým v náročných podmínkách dává smysl – i díky české veřejnosti, která projekt dlouhodobě podporuje.

Pomoc dobrovolnických center

Na domácí půdě upoutalo otevření nového charitativního obchodu ADRA ve Frýdku-Místku, kterému se věnovala televize Polar v příspěvku „ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod“. Oceněna byla nejen myšlenka udržitelnosti, ale i spojení ekologie a pomoci. Frýdek-Místek je ostatně místem, kde má ADRA široký záběr – kromě obchodů tu působí také sociální šatník, který poskytuje materiální i potravinovou pomoc třeba lidem bez domova, jak dále připomněl článek „Frýdek-Místek pomáhá lidem na ulici, i těm závislým. Ne všichni pomoc chtějí“ Frýdecko-místeckého a třineckého deníku. 

Pozornost si zaslouží i příběhy dobrovolníků. Televize Polar připomněla působení Anetty Erbanové, která pomáhá lidem v domovech už patnáct let a loni byla oceněna ministerstvem vnitra. Více o paní Erbanové v reportáži „Dobrovolnice z Frýdku-Místku pomáhá už 15 let. S Adrou získala celostátní ocenění“. Dobrovolnictví ve spojení s Adrou bylo tématem také v březnu na webu Dobrovolnik.cz, kde v článku „Dobrovolníci přinášejí osamělým seniorům zájem, blízkost a radost ze života“ zazněla slova o dobrovolnictví na Liberecku. ADRA Liberec rozšiřuje své působení do dalších zařízení a propojuje dobrovolníky i se seniory, kteří žijí osamoceně. 

Na Zlínsku se pak ADRA spojila s místní nemocnicí a podílí se na náboru dobrovolníků, kteří budou nově docházet i za pacienty po mozkové příhodě. Výzva zlínského dobrovolnického centra se objevila v reportáži „Zlínská nemocnice hledá dobrovolníky, nově i k pacientům po mozkové příhodě“ Zlínského deníku.

Zemětřesení v jihovýchodní Asii

Velký mediální ohlas zaznamenala ADRA také na konci března v souvislosti se zemětřesením v jihovýchodní Asii. Organizace ještě téhož dne spustila veřejnou sbírku, čehož si všimla média a ihned o tom informovala – například Český rozhlas ve svém zpravodajství. S aktuálními informacemi o pomoci Adry v prvních dnech po katastrofě informovaly také redakce iRozhlasu, Seznam Zpráv, Deníku N či třeba České televize. Právě veřejnoprávní stanice se tématu věnovala více také v následujícím týdnu například během rozhovoru o aktuální pomoci.
Více v přiloženém videu: