Dobrovolnice Nazife vypráví o zahraničním dobrovolnictví v Srbsku

Dobrovolnice Nazife vypráví o zahraničním dobrovolnictví v Srbsku
Dobrovolnictví v zahraničí nejen pomáhá druhým, ale také otevírá jedinečné možnosti k osobnímu rozvoji, poznávání nových kultur a navazování nových přátelství. Díky finanční podpoře z programu Evropský sbor solidarity můžeme společně s ADRA Slovensko vyslat 24 dobrovolnic a dobrovolníků do zahraničí, kde se zapojí do humanitárních projektů. Aktuálně nabízíme dobrovolnické pozice v Srbsku a Zambii. Chystáme také příležitosti v Ugandě. Inspirací pro přihlášení do programu může být příběh Nazife, dobrovolnice z Turecka. 🌏
Jmenuji se Nazife a pocházím z Turecka. Po několika letech v zaměstnání jsem si uvědomila, že nejsem šťastná a začala jsem přemýšlet, jak to změnit. Rozhodla jsem se stát se dobrovolnicí v zahraničí. Loňský rok jsem strávila jako dobrovolnice v Itálii, což byla úžasná zkušenost. Po návratu do své rodné země jsem si vzala nějaký čas na přemýšlení, než jsem se rozhodla hledat další příležitost v oblasti humanitární pomoci. Nakonec jsem se rozhodla stát se dobrovolnicí v Srbsku ve městě Novi Sad, kde jsem součástí Ekumenické humanitární organizace (EHO).
Přátelská tvář nové země
Zpočátku jsem měla obavy z jazykové bariéry, ale po příjezdu jsem byla příjemně překvapena, protože většina lidí umí anglicky, což mi umožnilo snadno si najít nové přátele.
Před příjezdem jsem slyšela nějaké negativní názory na tuto zemi, ale moje zkušenost byla naprosto opačná. Setkala jsem se pouze s milými a přátelskými lidmi.
Můj první den byl náročný, protože ve městě Novi Sad probíhala velká demonstrace, která byla naštěstí poklidná a nic se nestalo. Když jsem přišla do mého ubytování, byla jsem nadšená – na stole ležely malé dárky. Lidé jsou tady neuvěřitelně laskaví.
Terénní práce a neobyčejná setkání
Ekumenická humanitární organizace se zaměřuje na zranitelné a marginalizované skupiny, jejichž lidská práva jsou porušována nebo diskriminována. Organizace přímo spolupracuje s dětmi a mládeží, lidmi se zdravotním postižením, seniory, migranty a uprchlíky, lidmi se zdravotními problémy, venkovským obyvatelstvem, nezaměstnanými, dívkami a ženami, mladými církevními vedoucími a organizacemi občanské společnosti. EHO také spolupracuje s místními komunitami a správními orgány na regionální a celostátní úrovni. Zkrátka se všemi, kdo jsou zodpovědní za realizaci politik zaměřených na zlepšení postavení zranitelných a osob na okraji společnosti.
Během terénního výzkumu mě mile překvapilo, když mě místní rodiny pozvaly do svých domovů a podělily se se mnou o svůj obdiv k tureckým televizním seriálům. 😊 Bylo skvělé, že znali prvky z mé kultury.
Plány do budoucna
Vždy se snažím dělat vše, co je v mých silách. Jazyková bariéra může být překážkou, ale věřím, že se postupem času vše zlepší. Chci se naučit srbsky, poznat další města v Srbsku, připravit nové workshopy pro děti a setkat se s novými lidmi. Těším se na to, co mi tato nová kapitola přinese.
Oslovil vás příběh? I vy máte možnost stát se dobrovolníkem a vyjet do zahraničí. Nabídku aktuálních pozic a podrobnější informace najdete tady.
Partneři projektu
Projekt Humanitarian Volunteering for Solidarity Activities (č. p. 101140258) trvá od 1. 2. 2024 do 31. 1. 2027 a je kofinancován Evropskou unií. Názory a stanoviska v tomto textu jsou výhradně názory autora(ů) a nemusí odrážet názory Evropské unie nebo poskytovatele grantu (Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast). Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.