Ihned po začátku konfliktu na Ukrajině se v Česku zvedla neskutečná vlna solidarity a ochoty pomáhat. Obrací se na nás obrovské množství lidí s dotazy, jak se mohou zapojit do našich aktivit či jinak pomoci, co přesně je na Ukrajině nyní potřeba, na čem pracujeme atd. Jak pomáhá lidem zasaženým konfliktem ADRA a jak můžete pomoci vy, najdete přehledně v tomto článku.

Rychlý rozcestník: nejčastější otázky a odpovědi

Chci pomoci finančně

Nejrychlejší a nejefektivnější formou pomoci je nyní finanční dar na veřejnou sbírku některé z humanitárních organizaci. Na tu naši můžete přispívat prostřednictvím portálu Darujme SOS ADRA – Pomoc Ukrajině, kde je možné přispět kartou nebo převodem na účet.

Nabízím možnost ubytování

Zprostředkování ubytování zajištuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení. Okamžitě je k dispozici 5000 míst, což je prozatím dostatečná kapacita, v následujících dnech a týdnech ale stačit nemusí. Vítány jsou v tuto chvíli zejména nabídky velkokapacitního ubytování nad 20 míst (hotely, pensiony), se kterými se můžete obracet na ubytovaniukrajina@suz.cz. Je dobré rovnou specifikovat, pro kolik osob můžete ubytování zajistit, na jak dlouhou dobu a přiložit i fotografie ubytování. Hromadné i individuální nabídky ubytování můžete nabízet i prostřednictvím prostřednictvím platformy pomahejukrajine.cz Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, jehož je ADRA členem.

Chci pomoci materiálně

Organizace ADRA v tuto chvíli neorganizuje materiální sbírku od jednotlivců. Humanitární zásilku chystáme ve velkém objemu ve spolupráci s firemními partnery. Pokud chcete přispět materiálně, své nabídky můžete směřovat na společnou platformu pomahejukrajine.cz

Chci pomoci dobrovolnicky

ADRA v tuto chvíli nenabírá a nekoordinuje nové dobrovolníky. Pokud v následujících týdnech tato potřeba vznikne, budeme o tom informovat na našem webu, sociálních sítích či prostřednictvím našich dobrovolnických center. Pokud máte zájem o dobrovolnickou činnost, můžete se zapsat například do databáze dobrovolníků Ministerstva vnitra nebo do databáze pomahejukrajine.cz.

Mohu dojet na hranice pro uprchlíky

V tuto chvíli je na hranicích více aut, než uprchlíků, kteří potřebují odvoz. Nejezděte prosím na hranice na vlastní pěst, pokud nejste přímo s někým domluveni, že odvoz potřebuje. Situaci na místě to spíše komplikuje.

Potřebuji informace pro příchod občanů Ukrajiny do ČR

Veškeré informace o formalitách potřebných pro příchod občanů Ukrajiny do ČR, o prodlužování pobytových povolení a potřebných kontaktů má na webu velice přehledně zpracováno Ministerstvo vnitra, v českém i ukrajinském jazyce.

Finanční pomoc

Nejefektivnější formou pomoci je v této chvíli finanční podpora. V reakci na dění na Ukrajině jsme okamžitě vypsali veřejnou sbírku SOS ADRA – POMOC UKRAJINĚ. Partnersky s námi spolupracuje také Nadační fond pomoci, výtěžek jejich sbírky budeme pomáhat rozdělovat. K dnešnímu dni (27. 2.) se vybralo již téměř 14 000 000 Kč. První část peněz jsme rozeslali již večer po vypuknutí konfliktu. Sbírku můžete podpořit i vy prostřednictvím portálu Darujme – SOS ADRA – Pomoc Ukrajině nebo na čísle účtu 66888866/0300, variabilní symbol 500, pro platby ze zahraničí IBAN CZ16 0300 0000 0000 6688 8866.

Pomozte s námi lidem na Ukrajině

Přispějte na sbírku SOS ADRA – Pomoc Ukrajině a podpořte obyvatele konfliktem zasažených oblastí. Finanční pomoc je v tuto chvíli tou nejlepší formou pomoci.

Pomoc na Ukrajině

Prioritou je pro nás nyní pomoc u ukrajinských hranic v oblasti Mukačeva, kde se nyní pohybuje 20 – 30 000 lidí. Buduje se dočasný tábor, který je pro evakuované osoby velmi důležitý, protože se zde mohou najíst, přenocovat a nabrat sílu pro další cestu. V nejbližších dnech sem zamíří interní krizový tým ADRA pro první humanitární pomoc a monitoring situace pro vytvoření strategických kroků pomoci pro další období. Na místě budeme pomáhat ve spolupráci s ADRA Ukrajina.

Pomoc v uprchlickém táboře v Moldavsku

Z našich předchozích zkušeností z válečných oblastí víme, že většina lidí se snaží zůstat poblíž svých původních domovů. První vlna uprchlíků tak míří většinou do bezpečnějších oblastí v rámci země nebo do sousedních států. Nejinak je tomu nyní. Největší nápor uprchlíků se proto očekává v Polsku a v Moldavsku. V Polsku působí kancelář ADRA Polsko a mají dostatečné kapacity na to situaci zajistit, my proto pravděpodobně vyrazíme na pomoc ve spolupráci s ADRA Moldavsko. V tuto chvíli probíhají jednání, co a kdy bude přesně potřeba zajistit.

Materiální pomoc

Připravujeme i vypravení humanitární materiální pomoci ve spolupráci s našimi firemními partnery (T-mobile, ALZA, Countrylife a další). Zásilka bude obsahovat přikrývky, polštáře, instantní jídlo, sušenky, ořechy, konzervy, dětskou výživu a podobně. Dodávku připravujeme na základě přesných požadavků ze strany ADRA Ukrajina. Jakkoli si vážíme ochoty lidí pomáhat a darovat i materiální pomoc, logisticky je mnohem jednodušší a efektivnější spolupracovat na dodávkách s firmami, které jsou schopny dodat potřebné věci ve velkých objemech.

Nadále také platí, že preferovaná forma pomoci je ta finanční, která pak putuje na místo a potřebné věci se kupují přímo na Ukrajině. Je to nejrychlejší a nejefektivnější způsob, který navíc podpoří i místní ekonomiku. Ve chvíli, kdy některé potřebné zboží nebude k dispozici, jsme připraveni zajistit i další materiální pomoc. Předpokládáme také, že na lokální materiální sbírky ještě může dojít časem v návaznosti na to, kolik uprchlíků nakonec do České republiky dorazí.

Dobrovolnická pomoc

Připravujeme se na to, že významná část lidí zamíří i do České republiky. Ve spolupráci s našimi dobrovolnickými centry po celé republice koordinujeme dobrovolníky a dobrovolnice, i zde ovšem upozorňujeme, že jejich čas přijde pravděpodobně spíše později. Lidé prchající z Ukrajiny zde pravděpodobně zůstanou dlouhodobě, budou potřebovat psychosociální pomoc, pomoci se u nás „zabydlet“, vyřídit formality, děti budou potřebovat doučování a podobně. Pokud bude potřeba rozšířit řady naších stávajících dobrovolnic a dobrovolníků (v současné chvíli kolem 3000), uvítáme vaši pomoc a budeme vás včas informovat zde na webu nebo na Facebooku ADRA CZ.

V tuto chvíli hledáme především ty, kteří hovoří ukrajinsky a mohou pomoci s tlumočením a administrativou. Pokud tyto požadavky splňujete, hlaste se nám prosím přímo na emailu ukrajina@adra.cz.

Pomáhat je potřeba efektivně

Je úžasné vidět, kolik lidí je ochotných darovat, přijet pomáhat, poskytnout ubytování… Velice si toho vážíme. Prosíme ale, neorganizujte pomoc na „vlastní pěst“. Násobně efektivnější je organizovaná humanitární pomoc prostřednictvím organizací, které se mimořádnými událostmi dlouhodobě zabývají. Individuální pomoc, jakkoli dobře míněná, může v tuto chvíli přinést více škody než užitku. Pokud například vyrazí na hranice Ukrajiny stovky aut „naslepo“, zablokují komunikace a naopak mohou lidem snažícím se dostat z Ukrajiny cestu znesnadnit.

Důvěřujte ověřeným humanitárním organizacím. Jsme všichni na nohou, jsme spolu ve spojení, postupujeme koordinovaně a efektivně. Chcete-li pomoci skutečně účinně, v tuto chvíli je nejlepší cestou finanční podpora.

Děkujeme, že pomáháte lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině!

Pomozte s námi lidem na Ukrajině

Přispějte na sbírku SOS ADRA – Pomoc Ukrajině a podpořte obyvatele konfliktem zasažených oblastí.

Infolinka ADRA k situaci na Ukrajině

+420 734 795 306

Pomoc v ukrajinštině

Vita Hleba

pomoc s tlumočením, překlady

+420 724 884 843

kontakt primárně pro interní potřeby organizace