Kvůli situaci na Ukrajině jsme nyní „na nohou“ nejen my, ale i další pobočky ADRA. Právě díky síti organizací ADRA s kancelářemi po celém světě jsme schopni okamžitě reagovat v krizových situacích, jako je tato. ADRA Ukrajina, ADRA Polsko, ADRA Slovensko, Rumunsko i Maďarsko, s těmi všemi jsme v kontaktu a máme tak od začátku informace přímo z místa. Jaké od nich máme nejnovější zprávy? Jaká je situace v jednotlivých zemích a jak organizace pomáhají?

Polsko čelí největšímu náporu uprchlíků

Polsko otevřelo své hranice a země zaznamenává velký příliv uprchlíků.  Podle informací Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) k 1. 3. 2022 Ukrajinu opustilo již 660 000 lidí, většina z nich právě přes ukrajinsko-polskou hranici. Lidé jsou na cestě často několik dní, přímo na hranicích z ukrajinské strany čekají až 60 hodin. Jedná se převážně o ženy a děti. Vláda pro ně zřizuje uprchlické tábory na hranicích a ADRA Polsko nyní plánuje koordinovaný postup ve spolupráci s vládou a ostatními nevládními organizacemi. Úkolem je zajistit takzvané „přivítací balíčky“ (zejména jídlo a oblečení) a psychosociální péči. Zároveň se snaží zajistit sběrná a distribuční místa pro materiální sbírky.

„Náš tým v Polsku pomáhá zajistit, aby se každému vysídlenému člověku v nouzi dostalo maximální péče během této neustále se měnící krize. Čím více lidí snaží uprchnout před konfliktem na Ukrajině, tím větší nestabilitu na hranicích naše týmy hlásí. Pokračujeme v práci na několika pohraničních místech, abychom zajistili bezpečnost všech, kteří hledají útočiště uprostřed této humanitární krize,“ informuje ADRA Polsko na svém Facebookovém profilu.

maria se musela rozloučit s domovem i s manželem

Maria přišla do Polska se svými dvěma syny, jedenáctiletým Hlibem a sedmiletým Adamem. Dosud žila s nimi a s manželem nedaleko Kyjeva ve městě Irpiň, zhruba 620 km od polských hranic. Na útěku všichni strávili 4 dny a posledních 12 km museli ujít pěšky. Na hranicích s Polskem se od nich musel Mariin manžel odpojit. Byl poslán zpět do války bojovat za svou zem.

„S Marií jsme se potkali v uprchlickém táboře,“ říká Piotr Nowacki, ředitel ADRA Polsko. „Když jsem se jí zeptal na jejího manžela, jen těžko dokázala udržet své emoce. Měla strach, jestli je vůbec ještě naživu.“

Mariin příběh je jen jedním z mnoha. Cesta na hranice je často přes 4 dny dlouhá, téměř bez odpočinku. V koloně před hraničním přechodem rodiny stráví dalších 8 a více hodin. Nechat všechno za sebou a za zvuku sirén a výbuchů se vydat na cestu, na jejímž konci vás oddělí od manžela a nechají cestovat samotnou s dětmi, přivede na pokraj sil i ty nejsilnější ženy.

Pomozte s námi lidem na Ukrajině

Přispějte na sbírku SOS ADRA – Pomoc Ukrajině a podpořte obyvatele konfliktem zasažených oblastí.

Rumunsko slouží jako transitní země, v Maďarsku relativně klid

Mnoho uprchlíků přichází i do Rumunska, ale ve většině případů ho využívají jen jako transitní zemi. ADRA Rumunsko chystá pomoc ve spolupráci s církví, která nabízí svá centra pro mládež jako dočasná útočiště pro uprchlíky. První přivítalo uprchlíky o víkendu, jedná se o 2000 rodin. Tato zařízení poskytují jídlo, oblečení a základní hygienické potřeby.

„O víkendu ADRA Rumunsko organizovala jeden z prvních humanitárních konvojů na Ukrajinu. Tým vyrazil v neděli ráno. Cílem bylo zásobit základními potřebami (matrace, sanitární potřeby, ložní prádlo, atd.) ty, kteří byli vysídleni, ale nadále se nachází a skrývají na Ukrajině. Během této akce jsme od našeho člena týmu obdrželi zprávy o tom, co v tuto chvíli prožívají tisíce rodin – žijí v přístřešcích bez elektřiny a tepla. Je jim zima, mají hlad a bojí se. Tento humanitární konvoj se na Ukrajinu nevydal jen zajistit základní životní potřeby, ale také sdílet soucit a naději,“ popisuje na Facebooku ADRA Rumunsko.

Pomoc připravuje i ADRA Maďarsko, byť do této země tolik uprchlíků aktuálně nesměřuje. Místní ADRA se chystá zajišťovat odvoz z hranic a chystá dočasná ubytování pro uprchlíky.

Na Slovensku již funguje centrum pomoci pro uprchlíky

Na hranicích se Slovenskem vzniklo stanové městečko. ADRA Slovensko zde otevřela své centrum pro pomoc uprchlíkům. Velký stan slouží jako odpočívadlo pro lidi, kteří jsou po dlouhém čekání vyčerpaní a kvůli mrazivým nocím také promrzlí. Přistavený autobus slouží pro poskytování zdravotnické pomoci. S kolegy na Slovensku taktéž úzce spolupracujeme, společně jsme jeli i na koordinační schůzku s ADRA Ukrajina do Mukačeva.

Situace na Ukrajině je komplikovaná. Podle lokálních informací se více než 3 miliony lidí přesunuly na západ Ukrajiny a doufají, že se budou moci po utišení bojů vrátit domů.
– ADRA Slovensko

Kolegové na Ukrajině jsou sami v ohrožení, přesto pomáhají lidem v nouzi

Ačkoli sami procházejí krizí, lidé z týmu ADRA Ukrajina pokračují v poskytování humanitární pomoci spolu s partnery a podporou ze zahraničí. Spolupracují s místní Církví adventistů sedmého dne, aby poskytli ubytování, jídlo, vodu a hygienu vnitřně vysídleným lidem na Ukrajině. Poskytují také psychosociální podporu, a to jak vnitřně vysídleným osobám, tak uprchlíkům, kteří odešli ze země. Důležitou součástí jejich práce je i informování o situaci a o tom, kam se mohou lidé v nouzi obrátit, jak postupovat atd. S ADRA Ukrajina jsme v úzkém kontaktu a na základě podkladů od ní například připravujeme zásilky materiální pomoci. Při posledním společném online setkání mezinárodního týmu ADRA byly během příspěvku našeho kolegy z Ukrajiny slyšet zvuky ostřelování…