Ahoj, jsu Kuba a na konci roku sem si dal předsevzetí, že se stanu dobrovolníkem. Po malých krůčcích začíná tohle moje přání nabírat reálný obrysy. A tak bych Vám chtěl skrze několik dalších příspěvků ukázat, jak se lze dobrovolníkem stát a jak samotné dobrovolničení probíhá.????????

Na první schůzce s Mgr. Kateřinu Havránkovou, PhD, která vede Dobrovolnické centrum ADRA Brno (dále taky jako “Katka❤️”), jsme mluvili hlavně o tom, co mě vede k tomu stát se dobrovolníkem. Snažil sem se (nevím, jak úspěšně ????) jí vysvětlit, že s ohledem na svoji nemoc sem si uvědomil, jak velkou pomocí může člověku být i malá asistence, jako je např. krátká procházka, omotání šály okolo krku nebo třeba ohřátí vody v konvici. Ona mě zase ujistila v tom, že i člověk na vozíčku jako já (takže v podstatě každý! ????❤️) může mít pro klienty nesmírnou cenu. A tak sme si plácli a naplánovali 1. školení.

Dostavil sem se proto po předchozí domluvě v určený čas do dobrovolnického centra. Nechci Vám kazit obrázek o sobě, ale kvůli sněhu sem přišel tak tak včas! Jenže mi promrzly ruce, a tak sem neměl sílu zmáčknout pořádně zvonek. ???? Naštěstí mě zachránila spoluopozdilice, takže sme se přidali k ostatním (bylo nás 8, studenti, žáci i podnikatelky a pracující) do místnosti, kde na nás čekal teplý čaj a koláč. ????

Katka❤️ měla nachystanou cca hodinovou prezentaci, po níž následovala diskuze a nacvičování situací. Hodně zdůrazňovala to, že vše děláme dobrovolně, nikdo nás nebude do ničeho nutit a že je vše o komunikaci! Mělo by Vás setkávání s klienty těšit, takže když Vám někdo nesedne, nic se neděje, stačí se ozvat.

A co je teda náplní dobrovolníků? ???? Jde hlavně o budování vztahu. Vše je na domluvě, ale to nejcennější je pro klienty už samotná Vaše přítomnost! A PŘITOM STAČÍ TŘEBA HODINA TÝDNĚ. A tady se musím přiznat, že i já umím volnej čas zahodit flákáním. ???? Můžete s klienty číst knihy, poslouchat vyprávení o jejich životě, vzít je na procházku. Já se nejvíc těším, jestli si se mnou bude chtít někdo zazpívat. Lidem s horším sluchem by moje skřeky nemusely vadit! ????????????

Teď si opatřím lékařské potvrzení, výpis z trestního rejstříku (samozřejmě proplácené oproti účtence) a rozjedem to! ????????????????

Jinak chci říct, že mě děláte šťastným jako prase! Podle posledních zpráv se skoro každý den ozve jeden nový dobrovolník nebo dobrovolnice. Máte moju poklonu.????????????

– Jakub Strouhal (Jsem neomezenej)