Minulý rok sem navštívil skupinu seniorů v domově Dvorska. Tam sem jim předčítal ze Starých pověstí českých a zpíval lidovky. ????♥️ Skoro mi puklo srdce, když sem viděl, jak moc jsou vděční za tak málo. Na konci roku sem si proto dal předsevzetí, že zkusím být v této oblasti aktivnější (a daří se mi to lépe než třeba čtení knížek).

A Vás bych chtěl skrze několik dalších příspěvků seznámit s procesem, jak se lze stát dobrovolníkem a jak samotné dobrovolničení probíhá.????????

V prosinci sem za tímto účelem kontaktoval Mgr. Kateřinu Havránkovou, PhD, které vede Dobrovolnické centrum ADRA Brno. V něm se zaměřují na pomoc lidem v nouzi. A jelikož nouze západního světa zásadně nespočívá v hladomorech a jiných katastrofách, zaměřují se zde na nouze jiné (ne však méně palčivé!). Jsou jimi nemoc a osamělost. ???? Že jde o opravdu vážnou věc potvrzuje např. skutečnost, že Velká Británie má již rok ministryni pro osamělost. Se stárnutím populace přibývá osamělých seniorů a situace se bude pravděpodobně horšit.

Během našeho setkání jsme mluvili o mé motivaci k dobrovolničení, o mých představách a možnostech. Může být kluk na vozíku někomu užitečný? Ukázalo se, že ano a že ne málo. A PŘITOM STAČÍ TŘEBA HODINA TÝDNĚ. A tady se musím přiznat, že i já umím volnej čas zahodit flákáním. ????

Už samotný zájem dobrovolníka o klienta dodává osamělým lidem smysl života, sebevědomí a někdy zlepšuje i zdravotní stav (historku o pánovi, který se kvůli mladé dobrovolnici po dlouhé době postavil z postele si ale nechám na jindy! ????????????).

Paní vedoucí mi v krátkosti představila pojem dobrovolnictví a pozvala mě na první školení. O něm ale až příště!

– Jakub Strouhal (Jsem neomezenej)